هرچیز که باید در مورد اختلال استرس پس از سانحه بدانید
هرچیز که باید در مورد اختلال استرس پس از سانحه بدانید
تاریخ درج: 1396/3/20

اختلال استرس پس از سانحه اختلالی است که در برخی از افراد پس از تجربه حوادث شوک آور, ترسناک و خطرناک اتفاق می افتد. 

احساس ترس در طول و بعد از تجربه ضربات  سهمگین و حواث ترسناک در افراد طبیعی است و افراد بعد از تجربه همچین وقایعی تا مدتی ممکن است دچار ترس و اضطراب شوند ولی استرس پس از سانحه زمانی تبدیل به یک اختلال می شود که فرد حمله های ترس و اضطراب را بدون اینکه در خطر باشد تجربه کند. 


نشانه ها و سمپتوم های بیماری 

این اختلال پس از ضربه ای از یک حادثه ناگوار مثل تصادف,جنگ و حوادثی از این قبیل  رخ می دهد. نشانه ها و علائم این اختلال حدودا سه ماه پس از حادثه شروع می شوند. 

در بعضی از افراد نیز دیده شده که نشانه ها بعد از یک سال گذشت از حادثه خود را نشان داده و بروز کرده اند. 

برای تشخیص این اختلال در فرد علائم باید بیشتر از یک ماه وجود داشته باشند و روابط اجتماعی و شغلی فرد را دچار اختلال کنند. 


برخی از علائم و نشانه های اختلال استرس پس از سانحه عبارتند از : 

1– فلش بک و کابوس:

 آن حادثه و صحنه دلخراش دایماً پیش چشمتان  تکرار می شود. این علامت ممکن به صورت فلش بک (تکرار حادثه در ذهن و خیال و حتی در خواب) ظاهر شود. این تجربیات ممکن است آن چنان واقعی و طبیعی به نظر برسند که شما احساس کنید واقعا آن حادثه در حال اتفاق افتادن است. شما آن را در ذهن خود می بینید اما ممکن است احساسات (ترس،تعریق) و یا حواس فیزیکی (اعم از شنوایی،بویایی،درد)که همراه حادثه بوده است، دوباره احساس و تجربه شود. چیزهای معمولی ممکن است باعث فلش بک شوند. بعنوان مثال اگر شما یک حادثه رانندگی در یک هوای بارانی داشته اید یک روز بارانی ممکن است باعث فلش بک شود.


 ۲– دوری گزینی و بی تفاوتی: 

دوباره زنده کردن خاطرات ممکن است بسیار افسرده کننده باشد بنابراین ممکن است شما بخواهید به آنها بی توجهی کنید مثلا شما خودتان را با سرگرمی ،  زیاد کار کردن،  یا حل کردن جدول و یا معما مشغول می کنید. شما از مکان ها و افرادی که باعث به یاد آوردن حادثه می گردند اجتناب می ورزید. شما ممکن است خود را به بی تفاوتی کامل بزنبد. شما کمتر با دیگران ارتباط برقرار می کنید و در نتیجه زندگی کردن و کار کردن با شما سخت تر می گردد. 


۳– در حالت گارد به سر بردن (On guard): 

شما ممکن است همیشه در حالت آماده باش بسر ببرید، گویی که منتظر خطر می باشید. شما نمی توانید احساس آرامش کنید. احساس اضطراب دارید و به سختی به خواب فرو میروید. اطرافیان شما می بینند که شما بیقرار و نا آرام هستید این حالت را گوش به زنگی هم می گویند(انگار خطری در راه است). 


– علایم دیگر: 

مرور مکرر خاطرات ناراحت کننده از رویداد 

بازگشت به گذشته ( این احساس که این رویداد دوباره اتفاق می افتد) 

کابوس ( یا از این رویداد و یا از دیگر چیزهای ترسناک دیگر) 

احساس پریشانی 

واکنش های فیزیکی شدید در زمان یادآوری رویداد (مانند تپش قلب ، تنفس سریع، حالت تهوع، گرفتگی عضلانی، تعریق) 

افسردگی و اضطراب شدید 

کابوس های ترسناک شبانه 

از دست دادن علاقه به فعالیت ها ی مورد علاقه در گذشته و عدم میل به ادامه زندگی 

کاهش تمرکز و توجه 

خشمگین شدن و عصبانی شدن بی دلیل 

سایر مشکلات خواب


منبع : NIMH مرکز مطالعات سلامت روان سایت عصر ایران