اخبار روانشناسی
سلول‌هایی که از مغز در برابر آلزایمر محافظت می‌کنند
تاریخ درج: 1398/12/4

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، سلول‌هایی را کشف کردند که می‌توانند از مغز در برابر آلزایمر محافظت ‌کنند.

کاهش استرس با نفس کشیدن های عمیق
تاریخ درج: 1398/11/30

 کارشناس گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، گفت: نفس کشیدن عمیق در شرایط بحران از روش های آرام سازی است و به کاهش استرس کمک می‌کند.

درمانی برای اضطراب کودکان و نوجوانان دارای لکنت زبان
تاریخ درج: 1398/11/23

محققان در پژوهشی تاثیر درمان راه‌حل محور کوتاه‌مدت بر اضطراب اجتماعی کودکان و نوجوانان دارای لکنت زبان را بررسی کرده‌اند.

خاطرات بد را با تمرکز بر جزییات، فراموش کنید
تاریخ درج: 1398/11/21

 نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که با تمرکز بر جزییات خنثی در یک خاطره احساسی تلخ می‌توان به فراموش شدن آن کمک کرد.

کدام اختلال روانی انسان را در وحشت دائمی نگه می‌دارد؟
تاریخ درج: 1398/10/30

 ترس و وحشت از حمله‌ای دوباره و اضطراب و نگرانی دائمی از عواقب آن، رفتاری را در فرد بوجود خواهد آورد که چنانچه کنترل نشود، منجر به اختلال اضطرابی (پانیک) می‌شود.

غفلت از دو سال طلایی و یک عمر
تاریخ درج: 1398/10/22

 توانایی‌های بالقوه نوزاد بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود به همین دلیل است که روانشناسان معتقدند دو سال ابتدای زندگی هر انسانی طلایی‌ترین زمان برای شکل‌گیری شخصیت افراد است که در آینده در پست‌های مختلف ایفای نقش خواهد کرد و بر این اساس به نقش والدین در این زمینه تاکید دارند.

وسواسی‌ها را نصحیت نکنید
تاریخ درج: 1398/10/21

 بسیاری از افراد راه‌های ارتباط با مبتلایان به اختلالات روحی و روانی را نمی‌دانند و با مشاهده یک رفتار، دست به نصحیت و سرزنش می‌زنند این درحالیست که چنین واکنشی نتیجه عکس در بیمار دارد.

پیامدهای روانیِ نادیده گرفتن کودکان
تاریخ درج: 1398/10/19

یک مطالعه جدید نشان داده است زندگی دوران کودکی که پر از بی‌توجهی، محرومیت و دشواری باشد باعث کاهش رشد مغزی در افراد می‌شود.

بی توجهی به کودکان در کودکی رشد مغز را کاهش می‌دهد
تاریخ درج: 1398/10/18

نتایج یک بررسی بر روی کودکان یتیم در رومانی نشان می دهد این افراد در مقایسه با کودکان دارای پدر و مادر مغزهای کوچک تری دارند.

بهترین رژیم غذایی برای سلامت روان چیست؟
تاریخ درج: 1398/10/17

یک رژیم غذایی خاص که بهترین گزینه برای سلامت روان در نظر گرفته شود، وجود ندارد اما به نظر می رسد برخی الگوهای غذا خوردن بهتر از بقیه هستند.

ترومای روحی چیست؟
تاریخ درج: 1398/10/15

بالینی گفت: ضربه روحی ناشی از یک اتفاق وحشتناک و غیرقابل کنترل، تروما روحی نامیده می شود که ممکن است در اثر حوادث طبیعی، جنگ، خشونت عمدی و جسمی خود را نشان دهد.

بررسی تعادل میان شادی و درد در مغز
تاریخ درج: 1398/10/14

پژوهشگران آمریکایی در پژوهش جدیدی به بررسی نحوه ایجاد تعادل میان شادی و درد در مغز پرداختند.

«بچه خوبی باش» اثر ندارد
تاریخ درج: 1398/10/11

 گفتن عبارت «بچه خوبی باش» برای جریمه کودکان هیچوقت کارآمد نیست و والدین باید متناسب با بدرفتاری آنها از چنین عباراتی که دارای بار منفی است، پرهیز کنند.

اختلال شخصیت ضداجتماعی چیست؟
تاریخ درج: 1398/10/9

اختلال شخصیت ضد اجتماعی یک وضعیت روانی است که در آن فرد حقوق دیگران را نادیده می گیرد و می تواند بدون احساس پشیمانی به دیگران آسیب برساند، در زندگی افراد را خراب کنند و یا جرمی مرتکب شود.

بازیابی حافظه بیماران مبتلا به آلزایمرچقدر امکان پذیر است؟
تاریخ درج: 1398/10/8

بوفالو در آمریکا راهکاری یافتند که عوامل وراژنتیکی را که موجب از دست رفتن حافظه در اثر ابتلا به آلزایمر می شوند، به طور موقت معکوس می کند و می تواند منجر به بازیابی حافظه از دست رفته بیماران مبتلا به آلزایمر شود.

تاثیر مخرب آلودگی هوا بر روح و روان
تاریخ درج: 1398/10/4

یک متخصص روانشناسی ضمن تشریح تاثیرات مخرب آلاینده‌های هوا بر روح و روان می‌گوید: به طور کلی سیستم عصبی مرکزی در مقابله با آلودگی هوا آسیب پذیر و موجب بروز اختلالات روحی مانند افسردگی، اضطراب و … می‌شود.

هوش چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟
تاریخ درج: 1398/10/2

 عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی گفت: قابلیت حفظ و یادگیری و حل مسئله را هوش می‌گویند و هرچه فرد قدرت یادگیری بهتری داشته باشد، از ظرفیت هوشی بالاتری برخوردار است.

بولیمیا، بیماری مانکن ها و دختران جوان
تاریخ درج: 1398/10/1

nervosa) نوعی پرخوری عصبی است. در این بیماری فرد ابتدا مقدار زیادی غذا می‌خورد و سپس با ایجاد استفراغ عمدی یا مصرف ملین یا مدر می‌کوشد از افزایش وزن خود جلوگیری کند. شیوع این بیماری در زنان جوان بیشتر است.

مترجم ذهنی رایانه ای از راه می رسد/ تبدیل فکر به کلمه !
تاریخ درج: 1398/9/27

محققان دانشگاه براون با ابداع یک رابط کاربری میان رایانه و مغز برای اولین بار موفق به استخراج کلمات انگلیسی از ذهن انسان ها بدون نیاز به ادای آنها توسط افراد شدند.

پروتئینی که به مقابله با آلزایمر کمک می‌کند.
تاریخ درج: 1398/9/25

پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی پروتئین می‌تواند از مغز در برابر آلزایمر محافظت کند.

شخصیت ناسالم را از سالم بشناسید
تاریخ درج: 1398/9/24

زمانی که فردی دچار اختلال شخصیت می‌شود، یعنی رفتارهایی از خودش بروز می‌دهد که از انتظارات جامعه فاصله دارد و با نوسان همراه است و بدون تفکر قبلی است.

فرزندان قربانیان خشونت خانگی بهره هوشی پایین‌تری دارند
تاریخ درج: 1398/9/9

جدید محققان دانشگاه منچستر نشان داد، شانس آن که فرزندان متولد شده از مادرانی که هدف خشونت خانگی قرار می‌گیرند، بهره هوشی پایین‌تری داشته باشند؛ ۵۰ درصد بیشتر از سایرین است.

به گزارش سایک نیوز و به تقل از بهداشت نیوز:  نتایج این مطالعه از آن حکایت دارد که شانس آن که فرزندان مادرانی که به طور مستمر در معرض خشونت خانگی قرار دارند، بهره هوشی پایین‌تری داشته باشند، تقریبا سه برابر بیش‌تر از همسالانشان است. کسب امتیاز ۱۰۰ در تست هوش به معنای برخورداری از بهره هوشی نرمال و کسب نمره زیر ۹۰ در این تست در قالب بهره هوشی پایین تفسیر می‌شود.

زیاده‌روی در استفاده از وسایل الکترونیک ساختار مغز کودکان را تغییر می‌دهد
تاریخ درج: 1398/9/6

 نتایج یک مطالعه جدید نشان داد کودکانی که مدت زمان زیادی را در جلوی نمایشگر تلویزیون و گوشی‌های هوشمند می‌گذرانند، به تغییرات ساختاری در مغز دچار شده و در مقایسه با هم سن و سالان خود در امتحانات نمرات پایین‌تری می‌گیرند.

خواب کمتر از هفت ساعت با کاهش ۵۰ درصدی نمره ارتباط دارد
تاریخ درج: 1398/7/14
نتیجه یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد دانشجویانی که هر شب شش ساعت و نیم می‌خوابند در مقایسه با دانشجویانی که یک ساعت بیشتر می‌خوابند، در امتحانات خود ۵۰ درصد نمره پایین‌تری می‌گیرند.
چرا استرس می‌گیریم؟
تاریخ درج: 1398/7/13
 در زمانی که ترسیده باشید، خواه این ترس ناشی از وجود یک خرس باشد و خواه جمعیتی در سالن منتظر سخنرانی شما باشند؛ در هر صورت بدن شما واکنش می‌دهد و استرس خواهید داشت. تندتر نفس می‌کشید، مردمک چشمتان باز می‌شود و قلب شما شروع به تپش بیشتر می‌کند.
«فراموش‌نکردن» نشانه ضعف حافظه است
تاریخ درج: 1398/7/11
یک دکترای روانشناسی و استاد دانشگاه گفت: یک حافظه خوب و قوی می‌تواند مطالبی را که سودمند نیستند فراموش کند. اگر افراد نتوانند خاطرات مضر را به‌خوبی فراموش کنند، نشان‌دهنده این است که حافظه ضعیفی دارند.
مغز حین خواب خاطرات غیرضروری را پاک می‌کند
تاریخ درج: 1398/7/4
محققان ژاپنی می‌گویند مغز ما هنگامی که به خواب می‌رویم شروع می‌کند به حذف کردن خاطرات بی اهمیت و غیرضروری و در طول خواب ساعات پر مشغله‌ای را می‌گذراند.
چگونه آتشفشان نوجوانی فروکش می‌کند؟
تاریخ درج: 1398/7/3
یک روانشناس خانواده گفت: هیجان در سراسر سن نوجوانی بسیار فعال است و نوجوان هیجان محض است.
مدام به بچه‌ها نگویید می‌توانند!
تاریخ درج: 1398/7/1
مطالعه جدید محققان دانشگاه “ادینبرو” نشان می‌دهد اینکه به کودکان گفته شود که اگر ذهن خود را روی هر کار یا درسی متمرکز کنند، می‌توانند آن را انجام دهند و نمره خوبی کسب کنند، به نتایج ضعیف‌تر منجر می‌شود.
چگونه با افسردگی فصلی مقابله کنیم؟
تاریخ درج: 1398/6/31
اختلال خلقی فصلی یا SAD، نوعی افسردگی است که با تغییرات فصلی خود را نشان می‌دهد و اوج علائم آن معمولاً در پاییز و زمستان دیده می‌شود،هنگامی که روزها کوتاه‌تر و سردتر می‌شوند.
ورزش عملکرد مغز را افزایش می‌دهد
تاریخ درج: 1398/6/30
بنابه گفته محققان دانشگاه مونستر در آلمان، ورزش می‌تواند عملکرد شناختی مغز را بهبود بخشد و یکپارچگی ماده سفید مغز را افزایش دهد.
اختلال دوقطبی؛ گاهی شاد، گاهی غم
تاریخ درج: 1398/6/28

متخصص مغز و اعصاب گفت: افراد مبتلا به اختلال دو قطبی، دوره‌ای شاد و دوره‌ای غمگین هستند.‌

رضا پیرزه، در رابطه با اختلالات خلقی در انسان، اظهار کرد: اختلالات خلقی در انسان معمولا در دو قالب تک‌قطبی و دوقطبی بروز پیدا می‌کند.

چگونه افسردگی را بشناسیم و با آن مقابله کنیم؟
تاریخ درج: 1398/6/27
 شاید گمان کنید که دچار نوعی افسردگی شده‌اید و دنیا برای شما به پایان رسیده است؛ اما تنها این شما نیستید که چنین احساس دردناکی دارید. درصد قابل توجهی از انسان‌ها در سراسر جهان احساسی شبیه به احساس شما دارند. افسردگی نوعی بیماری جدی است و در صورت عدم درمان می‌تواند عوارض و مشکلات فراوانی برای شما، زندگی‌تان و اطرافیان‌تان ایجاد کند. بهترین کار این است که در مراحل اولیه‌ی بروز افسردگی به آن توجه کنید و برای درمان آن اقدام کنید و نگذارید که به مراحل حاد برسد. در این مقاله از بیاموزیم، قصد داریم راه‌های شناخت و درمان افسردگی را توضیح دهیم.
همه چیز درباره ناخن جویدن کودکان
تاریخ درج: 1398/6/26

قبل از هر چیز باید بدانید بر اساس یک سری تحقیقات ثابت شده که تقریباً ۳۸ درصد کودکان ۶ تا ۴ ساله ناخن‌هایشان را می‌جوند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز: دیدن تصویر کودکی که مدام دست‌هایش در دهانش است و مشغول جویدن ناخن‌ها است نه تنها خوشایند نیست بلکه برای سلامتی کودک به شدت مضر است. احتمال دارد شما هم جزو همین والدین باشید یا در اطرافتان کودکی را ببینید که مدام در حال جویدن ناخن است.

خشم مزمن، یک واکنش هیجانى مخرب
تاریخ درج: 1398/6/25
خشم مزمن شدید تر از خشم و عصبانیت عادی است و باید سریعا آن را کنترل کرد.
با کود‌کی که به «مدرسه» نمی‌رود‌ چه کنیم؟
تاریخ درج: 1398/6/24
یک روانپزشک با بیان اینکه والدین می‌توانند در قالب داستان روند آماده شدن و مدرسه رفتن را به کودکان آموزش دهند، گفت: انسان برای عادت کردن به یک محیط جدید به دو الی شش هفته زمان نیاز دارد که این موضوع در افراد مختلف متفاوت است.
فناوری انسان‌ها را بی‌حوصله می‌کند
تاریخ درج: 1398/6/21
نتایج یک مطالعه علمی نشان می‌دهد استفاده بیش از حد از دستاوردهای فناورانه و ابزار ارتباطی مدرن انسان ها را نابردبار و بی حوصله می‌کند.
ارتباط استرس در بارداری و بروز اختلال شخصیتی در کودک
تاریخ درج: 1398/6/17
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد: استرس در دوران بارداری می‌تواند با بروز اختلال شخصیتی در کودک مرتبط باشد.
آشنایی با افسردگی و نشانه های آن
تاریخ درج: 1398/6/16
شاه بیت نشانه های افسردگی عبارت است از احساس غم شدید یا ناتوانی در لذت بردن. در این مقاله به بررسی افسردگی و نشانه‌های آن می‌پردازیم.
پرخاشگری از علائم افسردگی در نوجوانان است
تاریخ درج: 1398/6/14
عضو انجمن علمی روانپزشکان گفت: عصبانیت یا پرخاشگری، گریه‌ مداوم، دوری کردن از خانواده و دوستان، بی‌علاقگی به فعالیت‌ های روزمره، عملکرد ضعیف در مدرسه، تغییر در عادت‌ خورد و خوراک و بی‌قراری و بی حوصلگی از علائم افسردگی در نوجوانان است.
تیک عصبی
تاریخ درج: 1398/6/13
تیک عصبی به دلایل مختلف و با علایم گوناگونی پدید می اید. اکثرا افراد بعد از یکی دو ماه استرس بخاطر موضوعی خاص دچار تیک عصبی می شوند. این تیک میتواند شامل پلک زدن، تکان خوردن دست یا انگشت و هر علایم دیگری باشد. در این مقاله به بررسی دلایل و روس‌های درمان تیک عصبی می‌پردازیم.
چرا برخی والدین بین فرزندانشان «فرق» می‌گذارند؟
تاریخ درج: 1398/6/12
مشاور رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران در حوزه سلامت با بیان اینکه تبعیض‌هایی که از سوی برخی والدین میان فرزندان‌شان اعمال می‌شود عموما ناشی از بافت فرهنگی، مسائل اقتصادی، عدم آگاهی و بافت قومی بروز می‌یابد، گفت: برخی والدین به دلایل مختلف عمدا میان فرزندان‌ خود تبعیض قائل می‌شوند که عموما این رفتارها منجر به گسترش بی‌عدالتی و مشکلات رفتاری در خانواده‌ها می‌شود.
با خودتان زیاد حرف بزنید
تاریخ درج: 1398/6/11
بر اساس تحقیق جدیدی که با هدف یافتن راه‌های ساده و موثر برای کاهش تاثیر استرس و سایر احساسات منفی انجام شده است، صحبت کردن با خود به صورت سوم شخص، می‌تواند به کنترل احساسات فرد کمک کند.
۴ راهکار برای مقابله با اضطراب اجتماعی
تاریخ درج: 1398/6/10

میلیون‌ها انسان در سراسر جهان با قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی علائم اضطراب را تجربه می‌کنند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، طبق اعلام انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا سالانه حدود ۴۰ میلیون بزرگسال در این کشور نوعی از اضطراب را تجربه می‌کنند. در این میان حدود ۱۵ میلیون نفر دچار اضطراب اجتماعی هستند که خود را با ترس شدید از قضاوت و طرد شدن توسط دیگران در بافت اجتماعی نشان می‌دهد.

علل عدم تمرکز حواس
تاریخ درج: 1398/6/6
همه ما برای انجام کارهایمان وقت زیادی نداریم و در برخی موارد و گاهی اکثر موارد دچار عدم تمرکز حواس می شویم. در این مقاله به بررسی دلایل عدم تمرکز حواس می‌پردازیم.
سندرم پای بی‌قرار احتمال خودکشی را افزایش می‌دهد
تاریخ درج: 1398/6/5

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد مبتلایان به سندرم پای بی‌قرار بیشتر در معرض خودکشی و خودزنی هستند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، محققان با بیان اینکه مبتلایان به سندرم پای بی‌قرار سه برابر بیشتر احتمال دارد به خودکشی و خودزنی اقدام کنند تاکید کردند نباید فراموش کنیم که بین سلامت جسم و روان ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.

علائم مهم افسردگی در نوجوانان
تاریخ درج: 1398/6/4
افسردگی در نوجوانان مشکل جدی سلامت روان به حساب می‌آید که موجب احساس ناراحتی مداوم و بی‌انگیزگی می‌شود.
چگونه استرس مزمن منجر به آسیب مغزی می شود
تاریخ درج: 1398/6/3
استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژیک سلول های بنیادی عصبی هیپوکامپ بالغ (NSCs) می شود. انتظار می رود این یافته راهگشای استراتژی های درمانی جدید برای مقابله با بیماری های عصبی مربوط به استرس باشد.
چگونه کودکان را با مفهوم زمان آشنا کنیم؟
تاریخ درج: 1398/6/2
یک پزشک سلامت روان گفت: اگر از ابتدای دو سالگی به کودکان که کم‌کم با مفهوم زمان آشنا می‌شوند آموزش‌های لازم به درستی انجام شود، در آینده کودکان می‌توانند برای خودشان مدیریت زمان انجام بدهند.
چگونه حافظه‌ی خود را تقویت کنیم؟
تاریخ درج: 1398/5/30
محققین طی مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام داده‌اند، دریافته‌اند ورزش‌های کوتاه مدت که می‌تواند تمرین بسکتبال هفتگی و یا ۴۰۰۰ قدم راه رفتن باشد، نیز سیناپس‌ها را افزایش داده و مغز را برای یادگیری آماده کند. نتایج این یافته‌ها در مجله‌ی eLife به چاپ رسیده است.
راهکارهایی عملی برای تربیت یک ذهن موفق
تاریخ درج: 1398/5/28
زیاد فکرکردن باعث ازکارافتادن مغز و خلاقیت شما نمی‌شود، بلکه موجب حواس‌پرتی شده و انسان را به سمت تفکرات منفی سوق می‌دهد.
عامل مختل کننده حافظه و یادگیری
تاریخ درج: 1398/5/27
بر اساس تحقیقات دانشگاه لستر انگلستان مشخص شد چه عاملی عملکردهای شناختی مانند حافظه و یادگیری را با افزایش سن دچار اختلال می‌کند.
فرزندانتان را کتک نزنید!
تاریخ درج: 1398/5/26
‌به صورت متداول والدین برای تربیت فرزندان خود راه های متفاوت تنبیه را به کار می گیرند که بنا به گفته مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی تنبیه لازم و جزو لاینفک رشد و تربیت فرزندان برای تشخیص خوب و بد از یکدیگر است اما کدامیک از روش های تنبیه موثر بوده و به فرزندانمان در مراحل رشد آسیب نمی زند.
مهمترین نشانه اختلالات اضطرابی در افراد
تاریخ درج: 1398/5/24
یک روان پزشک مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد و تفاوت آن با استرس را بیان کرد.

چگونگی مقابله با افراد قلدر
تاریخ درج: 1398/5/23
تحقیقات نشان داده است که آموزش چگونگی حل مشکلات به کودکان می‌تواند جلوی زورگویی را بگیرد و احتمال قربانی شدن آنها را بسیار کاهش می‌دهد. در این مقاله به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.
گوشه گیری کودکان زنگ هشداری برای والدین
تاریخ درج: 1398/5/22
کودکان طبع حساس و لطیفی دارند، دنیایی از شور و شوق و سر زندگی هستند اما بعضی وقت‌ها شاهد آن هستیم که در جمع کودکان دیگر حاضر نمی‌شوند و یا با پرخاش، اطرافیان را از خود دور می‌کنند. این نوع رفتار ناخوشایند، زنگ هشداری برای بوجود آمدن زمینه‌ای برای یک سری اختلالات در آینده می‌باشد. در این مقاله به بررسی علل گوشه گیری کودکان می‌پردازیم.
نکاتی مفید برای تامین سلامت روانی کودک‌تان
تاریخ درج: 1398/5/20
شما به کودک خود کمک می‌کنید کارهایی مانند دست‌شویی‌رفتن، خوردن، خوابیدن، تغذیۀ سالم، ورزش‌کردن و مسواک‌زدن را یاد بگیرد، اما برای آموزش سلامت روان به او چه می‌کنید؟
علائم و درمان اختلال دیس تایمی یا افسرده خویی
تاریخ درج: 1398/5/19
اختلال افسردگی می‌تواند خلق و خو، رفتار و همچنین عملکرد فیزیکی از جمله اشتها و خواب فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این مقاله به بررسی اختلال دیس تایمی می‌پردازیم.
خطر ابتلا به افسردگی در کودکان متولد پاییز و زمستان
تاریخ درج: 1398/5/17
پژوهشگران دانشگاه کاردیف(Cardiff University) ولز در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند احتمال ابتلا به افسردگی در کودکانی که در فصل پاییز و زمستان متولد می‌شوند بیشتر است.
هورمونی که افسردگی بعد از زایمان را درمان می کند
تاریخ درج: 1398/5/16

مطالعه جدید نشان می دهد هورمون عشق موسوم به «اُکسی توسین» در درمان بسیاری از اختلالات روانی از جمله افسردگی پس از زایمان سودمند است.

سرنخ‌هایی از آلزایمر در کبد
تاریخ درج: 1398/5/15
مطالعات محققان دانشگاه دوک در کارولینای شمالی نشان می‌دهد کبد حاوی سرنخ‌های ارزشمندی از بیماری آلزایمر است.
اطلاعات به اندازه مواد مخدر اعتیادآورند
تاریخ درج: 1398/5/14
نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که اطلاعات به اندازه مواد مخدر برای مغز اعتیادآورند.
چگونه مهارت‌های زبانی کودکمان را افزایش دهیم؟
تاریخ درج: 1398/5/13
مطالعات جدید نشان می‌دهد که مشارکت والدین و فرزندان در قالب گفتگو می‌تواند توانایی‌های زبانی کودک را افزایش دهد.
۱۲ اثر خورشید بر سلامت، خوب و بد!
تاریخ درج: 1398/5/12
نور خورشید یک تقویت کننده خلق و خوی رایگان برای انسان است. در معرض آفتاب بودن می‌تواند احساس بهتر و انرژی بیشتری در افراد ایجاد کند.
عملکرد ناحیه‌ای از مغز، موجب بیماری اوتیسم می‌شود
تاریخ درج: 1398/5/9
بنابر بررسی‌های محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در آمریکا، نقص در عملکرد و ساختار قشر سینگولیت قدامی در مغز باعث ابتلا به بیماری اوتیسم می‌شود.
حافظه دیداری با یادگیری کودک چه ارتباطی دارد؟
تاریخ درج: 1398/5/8
یک روانشناس گفت: ضعف در حافظۀ دیداری به این معناست که کودکان کلمات را درست می‌شنوند، اما املای آن‌ها نادرست می‌شود.
ابداع رایانه‌ای که می‌تواند تصاویر غم‌انگیز و شاد را تشخیص دهد
تاریخ درج: 1398/5/7
دانشمندان علوم اعصاب با ترکیب فناوری ماشین‌های یادگیری و علم اعصاب موفق به ایجاد یک شبکه عصبی که می‌تواند احساسات انسان‌ها را از روی تصاویر آنها شناسایی کند، شدند.
اختلال اوتیسم چگونه شروع می‌شود؟
تاریخ درج: 1398/5/6
 محققین دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده‌اند که چگونه یک ژن خاص به شکل‌گیری منظم مغز کمک می‌کند. مطالعات گذشته نشان داده بود که این ژن در برخی از افراد مبتلا به اوتیسم تغییر شکل داده است. این کشف در مجله‌ی Neuron چاپ شده است و جزئیات مولکولی یک فرآیند کلیدی در توسعه‌ی مغز را شرح می‌دهد و درک علمی از بنیان‌های زیست‌شناسی اختلال اوتیسم را بیشتر می‌کند.
با کودکان «بیش فعال» چگونه رفتار کنیم؟
تاریخ درج: 1398/5/5
یک روانشناس کودک و نوجوان ضمن ارائه راهکارهایی درباره نحوه برخورد با کودکانی با شیطنت بالا گفت: کودکان به طور طبیعی تا پیش از شش سالگی رفتارهای پرتنش و پرهیجان از خود بروز می‌دهند اما بیش‌فعالی در برخی کودکان واقعیتی فطری و ذاتی است که وجود دارد و والدین باید به جای سرزنش خود یا کودک‌شان به طور اصولی و آگاهانه با آن مقابله کنند.
۷ راه فوق‌العاده برای کنترل خشم
تاریخ درج: 1398/5/3
دشواری مدیریت خشم در شما می‌تواند به مشکلات مختلف منجر شود. پشیمانی از گفتن چیزهایی که بر زبان می‌آورید، فریاد زدن بر روی بچه‌هایتان، تهدید همکار، ارسال ایمیل‌های اسپم، مشکلات بهداشتی یا خشونت فیزیکی و موارد دیگر، نتیجه عدم موفقیت در کنترل خشم است. مدیریت خشم به این معنی نیست که کاری کنید هیچگاه خشمگین نشوید. بلکه به این معنی است که عوامل ایجاد خشم را شناسایی کنید و از طریق برخی روش‌ها خشم را مدیریت و مهار کنید. هر کسی می تواند خشم خود را مهار کند و یاد بگیرید که چگونه از آسیب های آن جلوگیری کند.
چرایی احساس پوچی درون و راهکارهای پیشگیری
تاریخ درج: 1398/5/2
یک کارشناس بهداشت روان مرکز بهداشت انقلاب شیراز گفت: پوچی درونی حالتی از ذهن است که به دلیل کمبود عشق بروز می‌کند؛ وقتی خود را دوست نداریم و برای دریافت توجه و تایید دیگران هستیم امکان دارد پوچی درون را تجربه کنیم.
اختلال چند شخصیتی چیست؟
تاریخ درج: 1398/5/1

اختلال چند شخصیتی یا همان اختلال گسستگی هویت عبارت از وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متفاوت در یک شخص واحد است که هر بار یکی از آنها کنترل و مهار رفتار او را در دست می گیرد.

هر یک از این شخصیتها معمولأ نام، سن و سال، رشته خاطرات معین، و مجموعه رفتارهای مختص به خود دارد. در بیشتر موارد در اختلال چند شخصیتی شخص دارای هویت اولیه ای است با نامی که او را صدا می کنند که اصولا فعل پذیر، وابسته و افسرده است.

بیماری های ایجاد کننده احساس خستگی مداوم را بشناسید
تاریخ درج: 1398/4/31
ابتلا به برخی بیماری‌ها در مراحل اولیه با ایجاد خستگی در افراد نمایان می‌شود و توجه به این امر می‌تواند از پیشرفت‌ بیماری‌ها جلوگیری کند.
علل شیطنت کودکان؛ از ژنتیک تا تربیت خانوادگی
تاریخ درج: 1398/4/30
یک روانشناس کودک و نوجوان با بیان اینکه شیطنت، بی‌قراری و بیش‌فعالی کودکان چند علیتی است، گفت: بیش‌فعالی یا شیطنت کودکان تا حدودی به سن بستگی دارد، زیرا زمانی که کودکان راه رفتن را می‌آموزند، کنجکاوند و برای ارتباط‌ گیری با افراد مختلف فعالیت زیادی می‌کنند، عموما این رفتار در ۲ تا ۴ سالگی طبیعی است و قابل کنترل نخواهد بود.
افسردگی در میانسالی، بحرانی در عصر نوین
تاریخ درج: 1398/4/29
بحران میانسالی می تواند برای برخی از افراد دوران سختی باشد که سندرم آشیانه خالی نامیده شده است و عموما بعد از ترک کردن آخرین فرزند از خانه، اتفاق می افتد.
انتظارات انسان درک او را تحت تاثیر قرار می‌دهند
تاریخ درج: 1398/4/27
پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی” با همکاری “مهرداد جزایری” دانشمند ایرانی دریافتند که انتظارات انسان از جهان می‌توانند درک او را تحت تاثیر قرار دهند.
ارتباط استفاده زیاد از رسانه‌های اجتماعی با افسردگی در جوانان
تاریخ درج: 1398/4/26
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد متوسط از رسانه‌های اجتماعی و تماشای تلویزیون با ابتلای جوانان به افسردگی ارتباط دارد.
پیشگیری از زوال عقل با پیروی از سبک زندگی سالم
تاریخ درج: 1398/4/25
بنابه گفته محققان دانشگاه اکستر در بریتانیا، با پیروی از سبک زندگی سالم می‌توان از خطر ژنتیکی زوال عقل پیشگیری کرد.
حل معمای کما و افسردگی با ام.آر.آی 4 روزه
تاریخ درج: 1398/4/24
پژوهشگران اخیراً اظهار کرده‌اند که اسکن ام.آر.آی که چهار روز به طول می‌انجامد می‌تواند تصاویری بسیار دقیق از مغز تولید کند.
به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، یافته‌ها نشان می‌دهد که تغییرات کوچک در داخل مغز می‌تواند به دانشمندان در درک بهتر افسردگی یا کما کمک کند.
تغییر در شبکه‌های مغزی عامل کاهش قدرت شناخت در سنین بالا است
تاریخ درج: 1398/4/23
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان دادند که تغییر در شبکه‌های مغزی می‌تواند به کاهش قدرت شناخت در سنین بالا منجر شود.
عاملی که سبب موفقیت تحصیلی افراد طی زندگی می‌شود
تاریخ درج: 1398/4/22
بر اساس نتایج تحقیقات جدید، محیط آموزشی مناسب در منزل موجب موفقیت تحصیلی افراد طی زندگی خواهد شد.
احساسات منفی و تاثیر وحشتناک آن بر بدن
تاریخ درج: 1398/4/19
وقتی نتوانیم احساسات منفی خود را تخلیه کنیم، این مسأله به صورت مشکلات جسمی بروز پیدا می‌کند. بدن ما روش‌های خودش را برای صحبت با ما دارد و گاهی مشکلات و بیماری‌های جسمی ما با احساسات ما مرتبط هستند.
افراد عصبانی در معرض ریسک بالای زوال حافظه قرار دارند
تاریخ درج: 1398/4/17
مطالعات نشان می دهد فشارهای عصبی، عصبانیت بیش از حد و پرخاشگری در سنین جوانی منجر به ضعف حافظه در کهنسالی می شود.
۵ تکنیک ساده برای کنترل اختلال اضطرابی پانیک
تاریخ درج: 1398/4/16

تابستان می‌تواند فصل شیوع بیشتر حملات “پانیک” باشد چرا که تهویه نامناسب برخی مکان‌ها، هوای گرم و شلوغی بیش از حد مکان‌هایی چون وسایل نقلیه عمومی به این نوع از اختلال اضطرابی (به معنای هجوم ناگهانی نگرانی و ترس بسیار شدید) دامن می‌زند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، حملات پانیک که به نام ترس ناگهانی نیز شناخته می‌شوند به گونه‌ای هستند که هر چه بیشتر با آن‌ها کلنجار برویم، تشدید می‌شوند اما در عین حال بی‌توجهی به آن‌ها نیز کار درستی نیست.

نشانه‌های ابتدایی اختلال خوردن شناسایی شد
تاریخ درج: 1398/4/15

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی موفق شدند به نشانه‌های ابتدایی اختلال خوردن و اهمیت درمان این مشکل پی ببرند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، پژوهشگران “دانشگاه سوانسی”(Swansea University) انگلستان موفق شدند در بررسی جدید خود، نشانه‌های ابتدایی “اختلال خوردن”(Eating disorder) را در مقیاس بزرگ نشان دهند.

بیماری‌های روان‌تنی کدامند؟
تاریخ درج: 1398/4/13
بیماری‌های روان‌تنی می‌توان به انواع حمله‌های ترس، نابسامانی‌ها و اختلالات اضطرابی، افسردگی، وسواس، بیماری‌های محیطی و مانند آن اشاره کرد. همچنین در اغلب این بیماری‌ها ریشه‌های مشترک «گناهان سرکوب شده» و «خصومت» به‌عنوان عامل اصلی بروز بیماری حضور دارند.
مشکلات رفتاری دانش آموزان خانواده‌های تک والدی
تاریخ درج: 1398/4/12
نتایج یک پژوهش داخلی نشان می‌دهد بسیاری از کودکان و نوجوانان تک والدی در مقایسه با همسالانشان، استعداد تحصیلی کمتری دارند، در مدرسه ضعیف‌تر عمل می‌کنند و در توانایی‌های تحصیلی مشکلات رفتاری بیشتری دارند.
چرا بچه‌ها بغلی می‌شوند؟
تاریخ درج: 1398/4/11
بچه‌های زیر دو سال نیاز‌های رشدی و عاطفی‌ای دارند که اگر به آن‌ها توجه درستی شود باعث می‌شود در آینده رفتار‌های غیرمنطقی انجام ندهند.
به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، به نقل از فرادید، یکی از باور‌های رایجی که بین مردم زیاد شنیده می‌شود احساس بغلی شدن نوزاد است. دیده شده برخی بچه‌ها از نوزادی زیادی در بغل والدین می‌مانند و در سن بالاتر هم همچنان به بغل شدن علاقه دارند و وابستگی زیادی به در آغوش ماندن دارند. 
فشار‌های عصبی با جسم شما چه می‌کند؟
تاریخ درج: 1398/4/10
هرگونه اختلال که موجب بر هم زدن سلامت روانی و آرامش جسمی افراد شود، استرس نام دارد و این اختلال زمانی رخ می‌دهد که بدن باید کار‌هایی بیش از حد توانایی خود انجام دهد.
راهکارهایی برای کنترل اضطراب کنکور/داوطلبان روزهای نزدیک به کنکور ساعت‌های طولانی مطالعه نکنند
تاریخ درج: 1398/4/9

یک متخصص روانپزشکی با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و به دنبال آن افزایش استرس و اضطراب شرکت‌کنندگان، راهکارهایی برای کنترل استرس و اضطراب کنکور ارائه کرد.

نقش گروهی از داروهای پرمصرف در بروز زوال عقل
تاریخ درج: 1398/4/6

پزشکان با توجه به نتایج یک مطالعه تازه هشدار داده‌اند که مصرف داروهای آنتی کولینرژیک خطر ابتلا به زوال عقل را در بیماران مسن افزایش می‌دهد.

از چه طریق ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسیم؟
تاریخ درج: 1398/4/5

به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، یکی از ابزارهایی که روانشناسان از طریق آن می‌توانند به درک و شناخت درستی از مراجعان خود برای حل مشکلات آنها برسند، استفاده از تست‌های شخصیت است که در کنار مصاحبه بالینی از آن برای کمک به مراجعان خود استفاده می‌کنند. تست‌های شخصیت شناسی انواع و اقسام مختلفی دارند که هر کدام مجموعه‌ای از خصوصیات رفتاری و شخصیتی را در افراد اندازه‌گیری می‌کنند. این تست‌ها می‌توانند به دو صورت کیفی و کمی تفسیر شوند و اطلاعات خاصی را از شما در زمینه‌های مختلف روشن کنند. در ادامه ما جهت آشنایی شما به معرفی چند مورد از معروف‌ترین و پرکاربردترین تست‌ها و آزمون‌های شخصیت می‌پردازیم.

افزایش خطر چاقی در دوران کودکی با کارکرد مغزی کمتر
تاریخ درج: 1398/4/3

بیش از نیمی از انرژی بدن در دوران کودکی توسط مغز مصرف می‌شود و میزان این مصرف انرژی مغزی با چاقی دوران کودکی نیز مرتبط است.

استرس برای حافظه مضر است یا مفید؟
تاریخ درج: 1398/4/2

استرس برای حافظه هم خوب است و هم بد. در واقع استرس ابزاری است که هم می تواند باعث پیشرفت حافظه و یادگیری و هم در شرایطی باعث عدم موفقیت فرد شود.

تأثیر کافئین بر مغز
تاریخ درج: 1398/4/1

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که اضطراب دارند نباید کافئین مصرف کنند، چون حال روحیشان وخیم‌تر خواهد شد.

هدفمند زندگی کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشید
تاریخ درج: 1398/3/30

دانشمندان به‌تازگی دریافته‌اند داشتن هدف در زندگی می‌تواند عمر انسان را طولانی کند؛ یافته‌ای که با پژوهش انجام‌شده روی مفهوم ایکیگای همخوانی دارد.

اختلالی در کودکان که باید جدی گرفته شود
تاریخ درج: 1398/3/29

وقتی دچار استرس اعم از خوشحالی یا ناراحتی می شود، موهایش را می کشد گاه از کشیدن موهای سرش چنان لذتی می برد که متعجب می شوی، روانشناسان این حرکت را نوعی اختلا می دانند، اختلال کشیدن موی سر!!! اختلال کندن موی سرشاید امری به ظاهر ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما به گفته بسیاری از روانپزشکان، این رفتار، شکست یا درهم گسیختگی پنهان فرد مبتلا را به نحو مطلوب نشان می دهد، اختلالی که باید جدی گرفته شود اما عموم مردم تصور می کنند این یک عادت است و کودکان در طی بزرگسالی، این عادت را ترک خواهند کرد در صورتی که این اختلال نیاز به درمان جدی دارد.

چرا تنهایی برای سلامتی انسان مضر است؟
تاریخ درج: 1398/3/28

 غالباً این تفکر رایج است که افراد مُسِن را تنها قلمداد می‌کنند. شاید همسرشان از دنیا رفته و تنها زندگی می‌کنند. آن‌ها به خاطر کهولت سن، دیگر نمی‌توانند مثل سابق تحرک لازم را داشته باشند.

فوبیا اجتماعی چیست؟ آشنایی با نشانه ها و روش های درمان
تاریخ درج: 1398/3/27

اختلال فوبیا اجتماعی یکی از شایعترین اختلالات روانی (در طبقه اختلالات اضطرابی) است. افراد مبتلا به این اختلال در شرایط اجتماعی احساس ناراحتی می کنند. نگرانی خصیصه اصلی آنان است؛ این افراد دائماً نگرانند که مبادا جلوی جمع خجالت زده و تحقیر شوند.

دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس می‌شوند
تاریخ درج: 1398/3/26

یک روانشناس معتقد است دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند، چرا که آنها مسئولیت‌پذیرتر هستند و بیشتر نتیجه امتحان برایشان مهم است و متأسفانه این استرس بر روی عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد.

تشخیص به موقع اختلال دو قطبی با بررسی الگوهای فعالیت مغز
تاریخ درج: 1398/3/25

پژوهشگران برزیلی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید بتوان با بررسی الگوهای فعالیت مغز، اختلال دو قطبی را به موقع تشخیص داد.

“دست‌وپاچلفتی‌” بودن نوجوانان طبیعی است؟
تاریخ درج: 1398/3/21

یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و مشاور مدرسه با تاکید بر اینکه «ارتباط خانواده با نوجوانان باید همراه با احترام باشد»، گفت: متأسفانه این احترام را در بین خانواده خیلی کم مشاهده می‌کنیم به نوجوانان ماخیلی بی‌لطفی می‌شود، آنها خیلی محترم نیستند و همیشه یک جور خاصی به آن‌ها نگاه می‌شود.

یادآوری خاطرات با کمک جریان الکتریکی
تاریخ درج: 1398/3/13

پژوهشگران آمریکایی در آزمایش جدیدی، از امواج الکتریکی برای تحریک ناحیه خاصی از مغز و بهبود حافظه استفاده کردند.

موسیقی می‌تواند به رشد مغز نوزادان نارس کمک کند
تاریخ درج: 1398/3/11

پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدیدی دریافتند که می‌توان با موسیقی، به رشد مغز نوزادان نارس کمک کرد.

خواب شبانه طولانی به «حافظه» آسیب می‌زند
تاریخ درج: 1398/3/9

نتایج یک بررسی جدید بیانگر آن است که 9 ساعت خواب شبانه می‌تواند به اندازه کمبود خواب به افراد و حافظه آنها آسیب بزند.

“فرسودگی شغلی” بیماری اعلام شد
تاریخ درج: 1398/3/8

سازمان جهانی بهداشت (WHO) فرسودگی شغلی یا کارزَدگی را به طور رسمی یک بیماری اعلام کرد.

دانش‌آموزان در ایام امتحانات چگونه اضطراب خود را کاهش دهند؟
تاریخ درج: 1398/3/7

یک متخصص روانشناس کودک و نوجوان ضمن بیان اینکه اضطراب بیش از حد دانش‌آموزان در ایام امتحانات باعث مشکلات فکری، جسمانی، رفتاری، احساسی و درنهایت کاهش عملکرد تحصیلی آنها می‌شود، چند راهکار برای کاهش اضطراب به دانش‌آموزان توصیه کرد.

۲۰ معجزه “شادی” در بدن!
تاریخ درج: 1398/3/5

نتایج چندین مطالعه نشان داده‌اند افرادی که شادتر هستند، کمتر بیمار می‌شوند. احساس رضایت و خوشبختی می‌تواند سدی واقعی در برابر سرماخوردگی و آنفلوآنزا ایجاد کند.

وسواس لاغری بیماری روانی که به مرگ می‌انجامد
تاریخ درج: 1398/3/4

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: وسواس لاغری یا Anorexia نوعی بیماری روانی است که عمدتاً در جوامع پیشرفته دیده می‌شود. این بیماری، یک مرض ساده نیست و می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.

آلودگی هوا اضطراب دوره کودکی را افزایش می‌دهد.
تاریخ درج: 1398/3/2

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی به این نتیجه رسیدند که آلودگی هوای ناشی از ترافیک می‌تواند در افزایش اضطراب دوره کودکی موثر باشد.

عادت‌هایی که موفقیت دانشجویان را تضمین می‌کند
تاریخ درج: 1398/3/1

تنها درس خواندن تضمینی برای موفقیت در زندگی آینده دانشجویان نیست بلکه آنها باید به پرورش روح خود نیز بپردازند.

دوزبانه بودن چه فوایدی برای سالمندان دارد؟
تاریخ درج: 1398/2/31

پژوهشگران با بررسی سالمندان دریافتند که استفاده از دو زبان در طول زندگی باعث بهبود عملکردهای شناختی مثل حافظه، توجه و خلاقیت می‌شود و یادگیری زبان دوم لازم و ضروری است.

چرا هنگام صحبت کردن در جمع استرس می گیرید
تاریخ درج: 1398/2/30

در هنگام صحبت کردن خود را در قالب فردی با اعتمادبه‌نفس ظاهر کنید تا رفتارتان را هم در همین قالب شکل دهید.

علت فراموشی خواب‌ها مشخص شد
تاریخ درج: 1398/2/29

بعضی از خواب‌ها پس از بیدار شدن کاملاً در خاطرمان باقی می‌ماند و برخی دیگر از ذهنمان فراموش می‌شود که دانشمندان علت آن را دریافته‌اند.

هشدار درباره مصرف «قرص شب‌امتحانی»
تاریخ درج: 1398/2/28

هر سال با آغاز فصل امتحانات و کنکور، مصرف قرص «ریتالین» هم در بین دانش‌آموزان و دانشجویان افزایش یافته و برخی برای شب‌ بیداری و درس خواندن و افزایش تمرکزشان، ‌ از این قرص استفاده می‌کنند، اما شاید هیچ‌وقت به عوارض خطرناک ریتالین فکر هم نکنند.

نوردرمانی راهی برای درمان آلزایمر
تاریخ درج: 1398/2/26

دانشمندان در تحقیقاتی دریافتند که نوردرمانی می‌تواند راهی برای درمان آلزایمر باشد.

هفت واکنش مناسب به نگرانی‌های کودک
تاریخ درج: 1398/2/25

7 نکته‌ای که در ادامه می‌خوانید، به شما کمک می‌کنند واکنش مناسب و مبتنی بر همدلی به نگرانی‌های فرزند خود نشان دهید.

موسیقی کیفیت فعالیت انسان را افزایش می‌دهد
تاریخ درج: 1398/2/24

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی توانستند رابطه میان سبک موسیقی و کیفیت کار را نشان دهند

آسیب های اعتیاد به فضای مجازی/سن بازی های رایانه ای مهم است
تاریخ درج: 1398/2/23

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد، یکی از مباحث قابل طرح در سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد را، بررسی رفتارهای اعتیاد آور در فضای مجازی دانست.

قدرت‌های خارق العاده افراد مبتلا به اختلال اضطراب را بشناسید
تاریخ درج: 1398/2/22
اضطراب، حالتی طبیعی است که معمولا هر فردی در زندگی خود به آن دچار می‌شود و ممکن است به دلیل ترس از یک موقعیت خطرناک باشد.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز: اختلالات اضطرابی، شایع‌ترین گروه از اختلالات روانی محسوب می‌شود که درست در زمانی رخ می‌دهند که سطح اضطراب با موقعیت ایجاد شده، نامتناسب باشد. اما افرادی که چنین اختلالی را تجربه می‌کنند بعضا دارای ویژگی‌های خارق العاده‌ای هستند.

چرا در خواب حرف می‌زنیم؟
تاریخ درج: 1398/2/21

تحقیقات نشان می‌دهد که سخن گفتن در خواب در اثر درست عمل نکردن مکانیسم و دستگاهی عصبی در مغز ایجاد می‌شود که وظیفه‌اش توقف فعالیت‌های عصبی مرتبط با خوابیدن همچون فعالیت‌های گفتاری یا حرکتی بدن است.

14 زنگ خطر که نیاز به مشاور را ضروری می‌کند
تاریخ درج: 1398/2/19

دکتر رئیسی، معاون وزیر بهداشت به تازگی اعلام کرده است که طبق آخرین پیمایش سلامت روان در ایران و در بازه سنی ۱۵ تا ۶۵ سال، ۱۲ میلیون نفر در کشور به نوعی اختلال روان‌پزشکی از خفیف تا شدید مبتلا هستند.

کشف راهی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر
تاریخ درج: 1398/2/18

محققان به تازگی موفق به کشف راهی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر شدند، به گونه‌ای که پیش از بروز علائم، بیماری را تشخیص می‌دهد.

۶ اقدام ساده برای کاهش اضطراب
تاریخ درج: 1398/2/17

بیش از ۲۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان از اختلالات اضطرابی رنج می‌برند و این بدان معناست که اگر حتی خودتان درگیر این اختلالات نیستید، حتما فرد یا افرادی را در اطرافیان خود می‌شناسید که با این مشکل دست به گریبان هستند.

انگ اجتماعی؛ مشکلی پیش‌ روی بیان اختلالات روان
تاریخ درج: 1398/2/16

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، انگ اجتماعی را از مشکلات پیش روی بیان اختلالات روان عنوان کرد.

درمان افسردگی با گاز خنده!
تاریخ درج: 1398/2/15

پژوهشگران فنلاندی سعی دارند گاز خنده را به یک راهبرد موثر برای درمان افسردگی تبدیل کنند.

راهی ساده برای یادگیری موثرتر
تاریخ درج: 1398/2/14

طی مطالعه‌ای که در مجله‌ی Current Biology به چاپ رسیده است، دانشمندان کشف کرده‌اند که استراحت‌های کوتاه و متوالی می‌تواند به مغز در یادگیری مهارت‌های جدید کمک کند. دکتر «کوهن» از موسسه‌ی سکته و اختلالات عصبی، می‌گوید: «همه فکر می‌کنند برای یادگیری چیزهای جدید، باید بی‌وقفه تمرین کرد. در عوض ما دریافتیم که استراحت‌ کردن‌ متوالی حین تمرین می‌تواند به اندازه‌ی خود تمرین موثر باشد.»

آیا اضطراب ارثی است؟
تاریخ درج: 1398/2/11

بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، بر روی 151 مادر و کودکان‌شان، معلوم شد فرزندان مادران بارداری که در دومین سه ماهه بارداری خود متحمل اضطراب شده‌اند، در برابر اضطراب، مقاومت کمتری دارند. اضطراب بیش از حد مادر به قلب کودکان نیز صدمه زده و البته احتمال دارد این کودکان بعدها دچار مشکلات رفتاری هم بشوند.

ارتباط چاقی و افسردگی در کودکان
تاریخ درج: 1398/2/10

برسی‌ها نشان می‌دهد که چاقی و افسردگی دو فاکتور مرتبط به هم در کودکان هستند.

پیام‌ دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در آستانه روز روان‌شناس و مشاور اخبار
تاریخ درج: 1398/2/9

گرامی‌باد روز نهم اردیبهشت ماه سالروز تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران

رایج‌ترین بیماری‌های اعصاب و روان را بشناسید
تاریخ درج: 1398/2/8

امروزه، شایع‌ترین بیماری‌های اعصاب تهدیدی برای سلامت روح و روان هستند؛ اما با شناخت بیماری و روش‌ درمان می‌توان به رنج ناشی از آن پایان داد.

ارتباط تصمیمات اخلاقی با فعالیت مغز
تاریخ درج: 1398/2/7

مطالعه جدید نشان می‌دهد فعالیت مغزی مسئول تفاوت در رفتارهای وجدانی و اخلاقی ماست.

روی مثبت اضطراب و استرس!
تاریخ درج: 1398/2/4

در دنیای پر مشغله امروز زندگی برای بسیاری از ما استرس‌زاست. اما آیا می دانستید گاهی اوقات استرس می‌تواند برای شما خوب باشد؟ شاید باور این مساله دشوار باشد اما همه موارد استرس بد نیستند.


خبری خوش برای افرادی که اهل پیادروی هستند
تاریخ درج: 1398/2/3

محققان دانشگاه “بوستون”معتقدند که ورزش منظم هموچون پیاده‌روی می‌تواند آمادگی ذهنی و فیزیکی شما را افزایش داده و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

تاثیر استامینوفن بر احساس همدلی میان افراد
تاریخ درج: 1398/2/2

در پی مجموعه‌ای از مطالعات مشابه، کارشناسان بار دیگر به بررسی اثر استامینوفن بر روان افراد به ویژه بر احساس همدلی مثبت در آنها پرداخته‌اند.

علت کابوس دیدن مشخص شد
تاریخ درج: 1398/1/29

محققان با مطالعه مغز به هنگام خواب به دستاوردهایی در زمینه دلایل کابوس دیدن انسان رسیدند.

وسواس؛ بیماری که باید درمان شود.
تاریخ درج: 1398/1/28

یک درمانگر روانشناسی گفت: تکرار یک رفتار خاص، مانند شستن دست‌ها و تمیز کردن (نجس و پاکی)، شمردن، منظم چیدن چیزها و امور، وارسی کردن (چک کردن)، یا درخواست خاطر جمعی ناشی از احساس گناه از دیگران، نگرانی درباره آلودگی (مثل میکروب‌ها) تردیدها (مثل روشن گذاشتن گاز، بخاری، سماور یا پرخاشگری (مثل ترس مداوم از صدمه زدن به دیگران)، شایع‌ترین نوع وسواس‌ها به شمار می‌رود.

امید به کشف داروی آلزایمر شدت گرفت
تاریخ درج: 1398/1/27

تحقیقات جدید محققان بین‌المللی مؤسسه ملی سلامت روان نشان می‌دهد که چگونه کتامین، علائم افسرنتایج آزمایش‌های گروهی از محققان در تورنتو کانادا بر روی حیوانات نشان می‌دهد یک داروی جدید می‌تواند اثرات بیماری آلزایمر را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. محققان امیدوار به تأیید این دارو بر روی انسان هستند.دگی را در موش‌ها کاهش می‌دهد.

پیامدهای استرس
تاریخ درج: 1398/1/26

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خراسان شمالی گفت: کنترل نکردن اضطراب پیامدهای ناخوشایندی برای افراد به همراه دارد.

راه های حفظ سلامت حافظه در دوران پیری
تاریخ درج: 1398/1/25

محققان دانشگاه البرتا واقع در کانادا عوامل مختلفی را برای بهره‌مندی از حافظه سالم و اجتناب از ضعف حافظه در افراد بیش از 55 ساله شناسایی کردند.

تعرفه خدمات روان‌شناسی و مشاوره 20 درصد افزایش یافت
تاریخ درج: 1398/1/24

تعرفه خدمات روان‌شناسی و مشاوره 20 درصد افزایش یافت.

چگونه بر خواب‌آلودگی و بی‌حالی بهاری غلبه کنیم؟
تاریخ درج: 1398/1/21

آیا تاکنون دچار تغییرات خلقی در تغییر فصل‌های سال شده‌اید؟ و یا اینکه احساس کنید با آمدن هر فصل تازه، خسته ‌تر و خواب آلوده ‌تر شده‌اید؟ مطالعات متعددی در دنیا بر روی این موضوع انجام شده که نشان دهد تغییرات آب و هوا و فصول بر روی خلق و خوی افراد تاثیر دارد.

رویای جوان‌سازی مغز به واقعیت نزدیک شد.
تاریخ درج: 1398/1/20

محققان دانشگاه استنفورد موفق به شناسایی ژنی شدند که با انسداد آن توسط آنتی‌بادی‌های خاص می‌توان مغز مدل‌های حیوانی را جوان‌سازی کرد؛ این راهکار در درمان انواع اختلالات شناختی موثر است.

آدم‌های ناموفق پیش از خواب چه‌کار می‌کنند؟
تاریخ درج: 1398/1/19

آدم های موفق و ناموفق چندین عادت پیش از خواب دارند که می تواند در موفقیت روزانه آنها مهم باشد. خواب موضوع بسیار مهمی در زندگی افراد است.

چند توصیه برای بهبود سلامت روان در بهار
تاریخ درج: 1398/1/18

برای بسیاری از افراد بهار زمانی برای شروعی دوباره و تجدید انرژی به شمار می‌رود، اما تغییرات فصلی و آب و هوایی در این فصل می‌تواند بر خلق و خو و سلامت روان افراد تاثیر بگذارد.

ترس چیزی بالاتر از تصور ذهنی نیست
تاریخ درج: 1397/12/25
وقتی ازچیزی می ترسیم هراس آن مانع از زندگی طبیعی ما می شود؛ گاهی ریشه دربچگی ما داردگاهی هراس داشته ایم و نتوانستیم موضوع را در خود حل کنیم. شاید ترس ها در زمانی به عنوان یک بیماری به حساب می آید و گاهی با مشاوره هایی کوتاه مدت و یا شناخت خود بتوان موضوع را حل کرد.
مغز افراد فراموشکار بیشتر کار می‌کند!
تاریخ درج: 1397/12/23

محققان دانشگاه تگزاس با تصویربرداری از مغز و فناوری یادگیری ماشین عملکرد مغز را زیر نظر گرفتند و متوجه شدند که مغز نیروی بیشتری برای فراموش کردن نسبت به یادآوری چیزی مصرف می‌کند!

ترس از پرواز را مهار کنید
تاریخ درج: 1397/12/22
ترس از پرواز می‌تواند نتیجه‌ ترکیبی از چند فوبیا باشد. ترس از ارتفاع، ترس از جا‌های تنگ، ترس از موقعیت‌های اجتماعی و یا ترس از ترک منطقه‌ امن و راحت همگی می‌توانند شما را از پرواز بترسانند.
پیشگیری از خطر اوتیسم با مصرف ویتامین در دوران بارداری
تاریخ درج: 1397/12/21
بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا، مصرف ویتامین در دوران بارداری، از خطر تولد کودک مبتلا به اوتیسم می‌کاهد.
رابطه بین اختلال خواب وآلزایمر
تاریخ درج: 1397/12/20

محققان دریافتند بین آپنه خواب (اختلال در خواب) و افزایش میزان پروتئین سمی مغز که با بیماری آلزایمر مرتبط است، رابطه وجود دارد.

تاثیر خنده بر افسردگی و استرس
تاریخ درج: 1397/12/19

روانشناس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: خنده درمانی تاثیرات بسزایی بر سلامت انسان‌ها، به ویژه کسانی که به افسردگی و بیماری دیابت مبتلا هستند، دارد.

استرس و روش های ساده دوری از آن
تاریخ درج: 1397/12/18
استرس امروزه به یکی از بزرگترین مشکلات و بیماری های جوامع توسعه یافته و در حال توسعه تبدیل شده است. افراد شاغل در محل کار خود و یا حتی بانوان خانه دار در منزل خود در طول روز بارها با فشارهای عصبی و استرسی درگیر هستند.
ژنتیک، اندازه مغز و میزان هوش را تحت تاثیر قرار می‌دهد
تاریخ درج: 1397/12/16
پژوهشگران “انجمن علوم اعصاب آمریکا” در بررسی جدیدی نشان دادند که اندازه مغز و میزان هوش، به میزان قابل توجهی تحت تاثیر ژنتیک قرار دارند.
ساعات کاری طولانی زنان را افسرده می‌کند
تاریخ درج: 1397/12/15
زنانی که بیش از ۵۵ ساعت در طول هفته کار می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند.
مغز کم‌خواب‌ها خودخوری می‌کند
تاریخ درج: 1397/12/14
بر اساس مطالعات جدید، کم‌خوابی مداوم باعث می‌شود مغز میزان قابل توجهی از نورون‌ها و اتصالات سیناپسی را حذف کند و به تشخیص محققان، خواب جایگزین نمی‌تواند آسیب‌های وارده به مغز را جبران کند.
چرا هیچ‌ جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟
تاریخ درج: 1397/12/13
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: فرزندان به واسطه آغوش مادر می‌توانند فضای دیگری را تجربه کنند. اگر مادر اضطراب را در خود داشته باشد کودک به واسطه بودن در آغوش مادر این حس را دریافت می‌کند.
چه عواملی استرس کودکان را افزایش می‌دهد؟
تاریخ درج: 1397/12/12
یک روانشناس گفت: یکی از علت‌های ایجاد استرس کودکان، تأیید مداوم والدین است.
اختلال خوردن هنگام عصبانیت
تاریخ درج: 1397/12/11

پرخوری و بی‌اشتهایی عصبی هر دو اختلالاتی هستند که در تغذیه و برنامه غذایی افراد ایجاد می‌شود و هر کدام خطرات زیادی دارند.

چند راهکار برای ارتقای سلامت روان مردان
تاریخ درج: 1397/12/9


مدیرگروه سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت سلامت روان مردان ازنظر فردی، خانوادگی و اجتماعی، گفت: بهداشت روان یعنی تعادل در بروز و ظهور احساسات همراه با پذیرش واقعیات زندگی و ابراز رفتارهایی درست و منطقی در زمان مناسب.
درک کودکان از مرگ عزیزان در سنین مختلف
تاریخ درج: 1397/12/8
یک روانشناس کودک گفت: کودکان در سنین مختلف درک متفاوتی از مرگ دارند؛ کودکان ۲ تا ۵ سال تصور می‌کنند مرگ بازگشت پذیر است.
امکان کاهش افسردگی مردان با فعالسازی یک ژن
تاریخ درج: 1397/12/7

بررسی جدید دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد که فعال کردن یک ژن خاص می‌تواند افسردگی ناشی از استرس را در مردان از بین ببرد.


راهکارهای روانشناسانه در مواجهه با بازی‌های رایانه‌ای
تاریخ درج: 1397/12/5

بازی‌های رایانه‌ای از مهمترین سرگرمی‌های کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان در عصر جدید به شمار می‌رود، بازی‌هایی مهیج، پیچیده، محرک فکر و تاثیرگذار بر روح افراد که ساعت‌ها فردی را مقابل صفحه نمایشگر بدون تحرک می‌نشاند.

کنترل استرس و فشار عصبی در ۱۰ دقیقه
تاریخ درج: 1397/12/5

تنش و استرس ایجاد شده در زندگی می تواند تأثیری منفی بر سلامت جسمی و روانی شما داشته باشد اما شما می توانید با راه حل های ساده آن هارا کنترل نمایید.

ورزش می‌تواند به مهار افسردگی کمک کند
تاریخ درج: 1397/12/4

ورزش یکی از درمان‌های مفید افسردگی است. تاثیری که فعالیت‌ فیزیکی بر سلامت روان دارد، کمتر از قرص‌های رنگارنگ ضد افسردگی نیست.

مضرات کمتر شناخته شده سیگار
تاریخ درج: 1397/12/2

خطر ابتلا به سرطان ریه، تغییر رنگ دندان‌ها و بروز زودهنگام علائم پیری از جمله پیامدهای شناخته شده استعمال سیگار هستند.

پیش‌بینی اختلالات روانی از روی مینای دندان
تاریخ درج: 1397/12/1

متخصصان در یک مطالعه جدید دریافتند که از روی دندان‌ها می‌توان خطر ابتلای فرد به اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی و حتی اسکیزوفرنی را پیش‌بینی کرد.

ارتباط کم‌وزنی در زمان تولد و احتمال ابتلا به بیماری‌های روحی در آینده
تاریخ درج: 1397/11/30

بر اساس نتایج تحقیق صورت گرفته در بین بیش از یک میلیون نفر در سوئد، مشخص شد وزن کم در زمان تولد موجب قرار گرفتن نوزاد در معرض خطر مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی در آینده خواهد شد.

تاثیر زیانبار افسردگی بلندمدت بر ساختار مغز
تاریخ درج: 1397/11/29

محققان پی بردند ابتلا به افسردگی برای مدت طولانی می تواند موجب تغییر در مغز شود.

ربات‌ها به بی‌حوصله‌ها روحیه می‌دهند
تاریخ درج: 1397/11/28

 

یک شرکت تجاری برای رفع مشکل انزوای اجتماعی افراد و کاسته شدن از فشارهای روحی و درگیری‌های ذهنی آنها یک سیستم رباتیک منحصر به فرد ابداع کرده است.

خواب دیدن زیاد نشانه ی این بیماری خطرناک است
تاریخ درج: 1397/11/27

خواب فرآیندی است که طی آن بدن به آرامش نسبی دست پیدا کرده، سوخت و ساز بدن افزایش یافته و روند جوان‌سازی سیستم‌های بدن از قبیل سیستم ایمنی، اسکلتی، ماهیچه‌ای و عصبی شدت می‌گیرد. مقدار خواب هر شخص در سنین مختلف، متفاوت بوده و ساعت بیولوژیکی بدن با بالا رفتن سن دچار تغییر و تحول می‌شود.

تأثیر ترس بر سلامت انسان
تاریخ درج: 1397/11/25

شاید یکی از بدترین آثار بدنی ناشی از ترس آسیبی باشد که به قلب و سیستم قلبی عروقی وارد می‌شود. ترس شدید در بلند مدت می‌تواند به مشکلات قلبی جدی منجر شود.

آیا باید کودکان را از تصمیم برای طلاق آگاه کنیم؟
تاریخ درج: 1397/11/24

فوق تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان گفت: بسیاری از پدر و مادرها کودکانشان را که در سنین ۴ و ۵ سالگی قرار دارند، در جریان تصمیمشان برای طلاق قرار نمی‌دهند، درحالی که این تصمیم سبب دوگانگی در فرزندشان می‌شود.

تأثیر ترس بر سلامت انسان
تاریخ درج: 1397/11/23

شاید یکی از بدترین آثار بدنی ناشی از ترس آسیبی باشد که به قلب و سیستم قلبی عروقی وارد می‌شود. ترس شدید در بلند مدت می‌تواند به مشکلات قلبی جدی منجر شود.

بازیابی حافظه بیماران مبتلا به آلزایمر امکان پذیر شد
تاریخ درج: 1397/11/8

محققان دانشگاه بوفالو در آمریکا راهکاری یافتند که عوامل وراژنتیکی را که موجب از دست رفتن حافظه در اثر ابتلا به آلزایمر می شوند، به طور موقت معکوس می کند و می تواند منجر به بازیابی حافظه از دست رفته بیماران مبتلا به آلزایمر شود.

چگونه با کودکان دیرآموز رفتار کنیم؟
تاریخ درج: 1397/11/7

یک روانشناس گفت: نحوه برخورد خانواده، مدرسه و جامعه در پیشرفت و یادگیری کودکان دیرآموز بسیار موثر است.

حسادت فرزند اول را درک کنید
تاریخ درج: 1397/11/6

یک روانشناس کودک گفت: حسادت یک احساس و درک کردن این ویژگی وظیفه والدین است.

علی راکی  با اشاره به اینکه احساس منفی هنگام تقسیم هر چیز یکی از ویژگی‌های انسان است، اظهار کرد: البته ممکن است بزرگسالان این احساس منفی خود را به نحوی کنترل کنند اما متاسفانه در کودکان به دلیل اینکه هنوز تفکر انتزاعی به وجود نیامده است تشخیص درستی صورت نمی‌گیرد.

توسعه یک آزمایش خون که آلزایمر را یک دهه زودتر پیش‌بینی می‌کند!
تاریخ درج: 1397/11/4

مطالعه اخیر یک تیم بین‌المللی از پژوهشگران نشان داده است که یک پروتئین جدید می‌تواند یک شاخص زیستی تاثیرگذار مبتنی بر خون برای نظارت بر پیشرفت بیماری آلزایمر بیش از یک دهه قبل از ظهور علائم بالینی باشد.

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است؟
تاریخ درج: 1397/11/3

یک روانپزشک در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه حواس‌پرتی و کاهش تمرکز می‌تواند علامتی از افسردگی باشد، گفت: این افراد به دلایل افسردگی دچار حواس پرتی می‌شوند و نمی‌توانند حواس خود را روی مسائل رومزه جمع کند.

بهبود تمرکز با کمک یک بازی!
تاریخ درج: 1397/11/2

پژوهشگران “دانشگاه کمبریج”، نوعی بازی طراحی کرده‌اند که به کاربران کمک می‌کند توجه و تمرکز خود را بهبود بخشند.

افزایش مهارت های تمرکزی بیماران روانی با ویتامین های گروه B
تاریخ درج: 1397/11/1

محققان دریافتند مصرف مکمل های ویتامین گروه B می تواند برای حفظ مهارت های تمرکزی در بین افراد مبتلا به اولین مرحله روان پریشی، که عامل ابتلا به شیزوفرنی است، سودمند باشد.

بدرفتاری عاطفی، کودک را مستعد انواع اختلالات روانی می‌کند
تاریخ درج: 1397/10/30

مدیر کلینیک تخصصی اعصاب و روان بهمن یزد با اشاره به برخی از تاثیرات ناشی از آزارهای روحی کودکان به ویژه نادیده گرفتن آنها می‌گوید: احساس خلأ عاطفی و ناامنی عاطفی ـ روانی، وجود رفتارهای انزوا طلبانه، مردم گریزی و بعضاً داشتن افکار و تمایل به خودکشی از عوارض این آسیب هستند.

شناسایی انواع بی‌خوابی
تاریخ درج: 1397/10/29

در یک مطالعه جدید متخصصان پنج نوع بی‌خوابی را معرفی کرده‌اند که هر یک با ویژگی‌های خاص خود از دیگری متمایزند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، متخصصان موسسه علوم اعصاب هلند هزاران نفر را که داوطلبانه برای انجام این آزمایش‌های خواب ثبت نام کرده بودند، مورد بررسی و آزمایش قرار دادند.

مغز خاطرات را به شکل معکوس احیا می‌کند.
تاریخ درج: 1397/10/26

پژوهش جدید دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد مغز انسان می‌تواند خاطرات را به شکل معکوس، احیا کند.

شادی چه ارتباطی با سلامتی‌ دارد؟
تاریخ درج: 1397/10/25

طی دهه‌ی گذشته کتاب‌ها و تکنیک‌های زیادی برای آموزش رمز و رازهای شاد زیستن ارائه شده است و حتماً شما هم با مطالب زیادی از این دست برخورد کرده‌اید که همگی سعی دارند کمکتان کنند شادی را در زندگی‌تان پیدا کنید. شاد بودن به سلامتی‌تان کمک شایانی می‌کند، با ما همراه باشید…

ارتباط کیفیت پایین خواب با ابتلا به آلزایمر
تاریخ درج: 1397/10/24

تحقیقات جدید دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد کیفیت پایین خواب تاثیرات مخربی روی مغز دارد که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

چه چیز موجب اختلال شخصیتی ضداجتماعی می‌شود؟
تاریخ درج: 1397/10/23

علت ایجاد اختلال شخصیتی ضداجتماعی یا ASP ناشناخته است. این مشکل نیز مثل بسیاری مشکلات ذهنی دیگر، می‌تواند ریشه ژنتیکی و ارثی داشته باشد. اما داشتن یک زندگی خانوادگی ناکارآمد هم می‌تواند احتمال بروز اختلال شخصیتی ضداجتماعی را افزایش دهد. بنابراین بااینکه اختلال شخصیتی ضداجتماعی ریشه ارثی دارد ولی عوامل محیطی هم می‌تواند به ایجاد و پیشرفت آن کمک کند.

تاثیر نور خورشید بر سلامت روان
تاریخ درج: 1397/10/22

پزشکان و متخصصان سلامت در پاسخ به این پرسش که “آیا نور طبیعی بر سلامت روان تاثیر دارد؟” متذکر شده‌اند که میزان مشخصی از نور خورشید می‌تواند این اثربخشی را داشته باشد.

کابوس‌ها درباره سلامت ما چه می‌گویند؟
تاریخ درج: 1397/10/19

شایع ترین کابوس شما چیست؟ آیا خواب مرگ خود را می‌بینید یا رنج دیدن یکی از عزیزانتان و این که هیچ کاری از دست شما برنمی‌آید؟ شاید هم با سردرگمی و ضربان قلب بالا از خواب بیدار می‌شوید و از این که کابوستان به پایان رسیده خوشحال می‌شوید.

ارتباط افکار مثبت و منفی با نتایج امتحانات دانشجویان
تاریخ درج: 1397/10/18

یک روانشناس بالینی گفت: افکار منفی بر شکل‌گیری اضطراب پیش از امتحان دانشجویان تاثیرگذار است، ولی آنان می‌توانند با مرور عملکرد مثبت تحصیلی در گذشته و یا عملکرد ذهنی خوب در حوزه‌های دیگر به خودشان نشان دهند که آدم خنگی نیستند؛ چراکه شواهد زیادی وجود دارد که این مسئله را ثابت کند.

ورزش تخصصی زودهنگام باعث تاخیر در رشد کودک می‌شود
تاریخ درج: 1397/10/17

استادیار دانشکده تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: تخصصی کردن زودهنگام یک رشته ورزشی برای کودکان سبب آسیب‌دیدگی و کوتاه شدن عمر قهرمانی می‌شود.

احساسات چه تاثیری بر سیستم ایمنی بدن‌ دارد؟
تاریخ درج: 1397/10/16

متخصصان در یک بررسی جدید به شواهد تازه‌ای دست یافتند که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض احساسات منفی تاثیر حائز اهمیتی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.

ورزش تخصصی زودهنگام باعث تاخیر در رشد کودک می‌شود
تاریخ درج: 1397/10/15

استادیار دانشکده تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: تخصصی کردن زودهنگام یک رشته ورزشی برای کودکان سبب آسیب‌دیدگی و کوتاه شدن عمر قهرمانی می‌شود.

چرا احساس انزوای وجودی در مردان بیشتر است؟
تاریخ درج: 1397/10/12

روانشناسان دانشگاه آریزونا بر این باورند که مردان به علت ماهیت وجودی خود و تمایل غریزی به سرکوب و عدم بروز احساسات، در حالت تنهایی تنش بسیار بیشتری را در مقایسه با زنان تجربه می‌کنند.

درمان افسردگی و اختلال دوقطبی با افزایش فعالیت بدنی
تاریخ درج: 1397/10/11

آزمایش‌های جدید تایید می‌کند که افزایش فعالیت بدنی منجر به بهبود خلق‌وخو و افزایش سطح انرژی به ویژه در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی می‌شود.

تصور اشتباه درباره‌ی طرف چپ و راست مغز انسان
تاریخ درج: 1397/10/10

معمولاً به ما گفته شده که قسمت چپ مغز، سمت راست بدن را کنترل می‌کند و برعکس؛ اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که قضیه خیلی پیچیده‌تر از اینها است. دانشمندان طی دهه‌ها، شواهدی را هم در انسان و هم در حیوانات یافته‌اند که نشان می‌دهد فقط نیم‌کره‌ی غیرهم‌سوی مغز نیست که در حرکت بدن نقش دارد، بلکه نیمکره‌ی هم‌سو نیز نقش مهمی دارد.

چطور استرس را به انرژی مثبت تبدیل کنیم؟
تاریخ درج: 1397/10/9

فرض کنید به زمان مهم‌ترین سخنرانی زندگی‌تان نزدیک شده‌اید و سالن پر از افرادی شده است که شما باید آنها را تحت تأثیر قرار دهید. چه احساسی خواهید داشت؟

ویژگی‌های پدر و مادر‌های موفق
تاریخ درج: 1397/10/8

همه پدر و مادر‌ها می‌خواهند به فرزندانشان کمک کنند تا رشد خوبی داشته باشند، شاد باشند و انسان‌های لایقی بار بیایند. در بیشتر موارد والدین باید یاد بگیرند در مسیری که در پیش دارند چه راهکار‌هایی جواب می‌دهد، اما اغلب در این مسیر پرپیچ و خم، اشتباهاتی هم وجود دارد که باعث خستگی و نگرانی آن‌ها می‌شود.

زودتر از ساعت 6 صبح بیدار شوید، تا افسردگی نگیرید
تاریخ درج: 1397/10/5

مطالعات جدید نشان داده است افرادی که پیش از ساعت 6 صبح از خواب بیدار می شوند، در مقایسه با کسانی که پس از اینساعت بر می‌خیزند، سالم تر و شادتر هستند و احساس خوشبختی بیشتری دارند.

آیا هوش بیشتر، شادی بیشتری را برای فرد به ارمغان می‌آورد؟
تاریخ درج: 1397/10/4

پژوهشگران می‌گویند که هم بهره‌ی هوشی و هم هوش هیجانی به‌طور مستقل با بهزیستی همبستگی دارند.

رابطه اعتیاد با طلاق
تاریخ درج: 1397/10/3

یک روانشناس با توجه به ارتباط مستقیم مواد مخدر و اعتیاد با طلاق در خانواده گفت: وابستگی به مواد مخدر باعث می‌شود فرد نقش و جایگاه خود را در خانواده از دست بدهد.

ویژگی‌های شخصیتی: ارثی یا اکتسابی؟
تاریخ درج: 1397/10/2

روانشناسان اغلب درمورد ویژگی‌های شخصیتی صحبت می‌کنند ولی ویژگی‌های شخصیتی دقیقاً چه هستند؟ متخصصین سلامت روان این واژه را چطور تعریف می‌کنند؟ این شخصیت ماست که باعث می‌شود افرادی خاص باشیم ولی بر سر تعداد این ویژگی‌های شخصیتی اختلاف نظر وجود دارد. بعضی متخصصین تیپ‌های شخصیتی را به ویژگی‌های مشخصی تفکیک می‌کنند درحالی‌که سایرین نگاه گسترده‌تری به آن دارند.

استرس “عصرگاهی” خطرناک‌تر است
تاریخ درج: 1397/9/28

متخصصان معتقدند تجربه حوادث استرس‌زا به هنگام عصر تاثیرات مخرب‌تری‌ بر بدن دارد.

تاثیر استرس بر بافت قلب
تاریخ درج: 1397/9/26

در صورتی که بیمار در معرض استرس‌ محیطی قرار داشته باشد، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می‌تواند به مرگ ناگهانی منجر شود.

با ساعت‌های مغزتان آشنا شوید.
تاریخ درج: 1397/9/21

زمانی که پدال گاز را قبل از سبز شدن نور چراغ‌راهنما فشار می‌دهید و یا زمانی که قبل از نواخته شدن اولین نت آهنگی، با پای خود به زمین ضربات آهنگین می‌زنید؛ زمان پیش‌بینی به شمار می‌آیند. یک نوع زمان، زمانی است که به خاطرات و تجربیات گذشته متکی است و زمان دیگر به ریتم آهنگ بستگی دارد و می‌توان گفت که هر دوی آن‌ها برای حرکت و لذت بردن از جهان بسیار مهم هستند. تحقیقات دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، نشان می‌دهد، شبکه‌های عصبی‌ای که هر یک از این زمان‌سنج‌ها را پشتیبانی می‌کنند، بسته به عملکرد دست‌ها بین دو بخش مختلف مغز تقسیم شده‌اند.

نادیده گرفتن بهترین روش مقابله با دشنامهای کودکانه
تاریخ درج: 1397/9/20

​یک روان‌شناس گفت: فحش دادن کودک، پرخاش کلامی است و باید بررسی شود.

شبکه ژنتیکی مرتبط با بیماری‌ اوتیسم شناسایی شد
تاریخ درج: 1397/9/19

پژوهشگران “مرکز دانلی”(Donnelly Centre) “دانشگاه تورنتو” یک شبکه ژنتیکی مرتبط با بیماری‌ اوتیسم را کشف کرده‌اند.

خشونت، کودکان را پیر می‌کند.
تاریخ درج: 1397/9/18

نتایج مطالعات نشان می‌دهد، کودکانی که در معرض خشونت قرار دارند نسبت به کودکان دیگر، سن اپی‌ژنتیک بیشتری دارند.

تشخیص زودهنگام زوال عقل با اسکن گردن
تاریخ درج: 1397/9/17

متخصصان معتقدند با انجام یک اسکن پنج دقیقه‌ای می‌توان خطر ابتلا به زوال عقل را پیش از بروز علائم آن شناسایی کرد.

کمبود روی و خطر تولد کودک مبتلا به اوتیسم
تاریخ درج: 1397/9/15

عوامل محیطی و ژنتیکی روی ابتلای کودکان به بیماری اوتیسم اثرگذار هستند اما اخیرا بررسی‌های دانشمندان آمریکا و آلمان نشان داده است که کمبود روی در زنان باردار، می‌تواند خطر ابتلا به اوتیسم را در نوزادان افزایش دهد.

ارتباط جنسیت فرزند با افسردگی پس از زایمان
تاریخ درج: 1397/9/13

محققان دریافتند زنانی که فرزند آنها پسر است، احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در آنها بیش از دیگران است.

شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟
تاریخ درج: 1397/9/12

شخصیت ما ژنتیکی است یا اکتسابی؟ علم می‌گوید: هر دو، اما از جهاتی عجیب و غریب! برخی از ویژگی‌های شخصیتی نسبت به بقیه، ژنتیکی‌تر هستند .

کودکی شاد منتهی به زندگی سالم می‌شود
تاریخ درج: 1397/9/11

پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا در جدیدترین بررسی‌های روان‌شناسانه خود دریافتند که خاطرات خوش و خوب در دوران کودکی باعث تندرستی و سلامت جسمانی و روانی افراد در بزرگ‌سالی و کهن‌سالی می‌شود.

افسردگی نتیجه عدم احساس مسئولیت است
تاریخ درج: 1397/9/10

یک روان‌شناس گفت: افسردگی نتیجه عدم احساس مسئولیت است.

فیروزه عضنفری، اظهار کرد: انسان اجتماعی از دیرباز برای زیستن ناگزیر به همکاری با همنوعان خود و قبول مسئولیت بوده، چراکه نیازهای او با کمک و همیاری دیگران مرتفع می‌شده است.

شخصیت شما تا چه حد ژنتیکی است؟
تاریخ درج: 1397/9/7

شخصیت ما ژنتیکی است یا اکتسابی؟ علم می‌گوید: هر دو، اما از جهاتی عجیب و غریب! برخی از ویژگی‌های شخصیتی نسبت به بقیه، ژنتیکی‌تر هستند .

دلیل حرف زدن در خواب
تاریخ درج: 1397/9/6

ناله کردن، ادای کلمات نامفهوم و حتی سخن گفتن در خواب امری بی‌خطر است و امکان دارد برای هر فردی ایجاد شود اما استرس، نگرانی و هرگونه مشکلات روان‌شناختی می‌تواند احتمال بروز آن را افزایش دهد و هر چه این مشکلات روان‌شناختی و نگرانی بیشتر باشد، ممکن است تعداد ایجاد این اختلالات در خواب نیز افزایش پیدا کند.

چرا اضافه وزن به افسردگی منجر می‌شود؟
تاریخ درج: 1397/9/5

متخصصان سلامت با بیان اینکه داشتن اضافه وزن می‌تواند موجب افسردگی شود، اظهار داشتند: این تاثیر بیشتر روان‌شناختی است.

افسردگی پاییزی بیشتر سراغ چه کسانی می‌آید؟
تاریخ درج: 1397/9/3

یک روان‌شناس گفت: افسردگی پاییزی نوعی از اختلالات خلقی است که در فصل پاییز رخ می‌دهد و با تغییر فصل برطرف می‌شود.

اعظم نوری، اظهار کرد: افسردگی فصلی یکی از دلایل اختلالات خلقی است و هر چند که هر سال در یک زمان اتفاق می‌افتد، تصور می‌شود که نوعی از افسردگی باشد. یک شکل نادر از افسردگی فصلی به «افسردگی تابستان» معروف است که اوایل بهار شروع می‌شود و در پاییز به پایان می‌رسد ولی اغلب اختلالات افسردگی فصلی در ماه‌های پاییز و زمستان شروع می‌شود.

نظر وزیر جوانان درباره «ازدواج سفید»
تاریخ درج: 1397/8/28

 

وزیر ورزش و جوانان درباره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جوانان گفت: از زمان فعالیت سیستم بانکی در زمینه تسهیلات ازدواج جوانان شاهد ارائه گزارشات مطلوبی از سوی بانک مرکزی بوده‌ایم.


تاثیرات فضای مجازی بر سلامت روان نوجوانان
تاریخ درج: 1397/8/9

این روزها موبایل و تبلت وسیله‌ای است که در دستان هر قشر و سنی از جامعه دیده می‌شود. این وسیله ارتباطی علی رغم فوایدی مانند سهولت ارتباط، مضراتی بر سلامت نوجوانان و جوانان نیز دارد. حتی گاهی موجب اعتیاد و کند شدن فرآیند یادگیری در آن‌ها می‌شود.

افراد دارای اعتمادبه‌نفس چه عاداتی دارند؟
تاریخ درج: 1397/8/5

بهترین عادت ذهنی برای افزایش اعتمادبه‌نفس، “تکرار روزانه موفقیت‌ها” است. این فرآیند ساده که تنها دو دقیقه طول می‌کشد، شما را وادار می‌کند که به‌جای تمرکز بر اشتباهات، بر روی چیزهای کوچکی که هرروز آن‌ها را با موفقیت انجام می‌دهید، تمرکز کنید.

بکارگیری تفکر زیبایی شناسی در مراکز روانشناسی و مشاوره
تاریخ درج: 1397/7/29

زیر باران پاییزی نشسته‌ام، می‌اندیشم و می‌نویسم؛ به امید اینکه همواره اندیشه‌هایمان بارورانه، ایده‌هایمان خلاقانه باشد، به امید اینکه همواره حرف‌هایمان از دل خودمان برآید و نگاهمان محبت آمیز باشد می‌نویسم.


راهکارهایی برای تقویت تاب‌آوری در برابر مشکلات زندگی
تاریخ درج: 1397/7/25

یک کارشناس ارشد روانشناسی با تاکید بر تقویت تاب­‌آوری در برابر مشکلات زندگی به عنوان راهکاری برای ارتقای سلامت روان افراد جامعه، گفت: با افزایش و بهسازی این ویژگی­‌ها در کودکان، نوجوانان و جوانان که پایه و بنیان آینده یک جامعه هستند و همینطور بهسازی زیرساخت­‌های سلامت جامعه، می‌­توان با سرمایه‌­گذاری در سطح آموزش و پرورش، دانشگاه، محیط کار و با آموزش مهارت‌­های ضروری به والدین، معلمان، اساتید و کارفرمایان، سطح دانش جامعه را نسبت به اهمیت افزایش تاب‌آوری ارتقاء داد.

نقش شبکه‌های مجازی در درمان افسردگی
تاریخ درج: 1397/7/24

محققان دانشگاه میشیگان در تحقیقات جدید خود دریافتند که شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی می‌توانند افسردگی را در افراد سالمند و بیماران افسرده ناشی از درد کاهش دهند. این نتیجه‌گیری برخلاف بسیاری از پژوهش‌های پیشین است.

برای تقویت استقلال طلبی کودک چه باید کرد؟
تاریخ درج: 1397/7/22

اسماعیلی گفت: با رعایت چند راهکار می توانید به تقویت استقلال کودک خود کمک کنید.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز: سمیرا اسماعیلی روان شناس و مشاور خانواده در مورد روشهای تقویت استقلال کودکان اظهار کرد: مشخص کنید که فرزند شما چه کارهایی را می تواند به تنهایی انجام دهد شاید زمان آن فرا رسیده که کودک خودش غذای خود را آماده کند، لباس هایش را بشوید و رختخوابش را مرتب کند.

خواب کمتر یا بیشتر از 8 ساعت عملکرد شناختی را کاهش می‌دهد
تاریخ درج: 1397/7/21

نتایج اولیه بزرگترین مطالعات خواب در جهان نشان داده است که خواب شبانه بالاتر یا کمتر از هفت تا هشت ساعت عملکرد شناختی افراد را کاهش می‌دهد.


گزینه‌های زیاد، مغز را از تصمیم‌گیری منصرف می‌کند.
تاریخ درج: 1397/7/19

پژوهشگران آمریکایی با نقشه‌برداری از نحوه تصمیم‌گیری مغز، نشان دادند که افزایش گزینه‌های انتخابی می‌تواند مغز را از تصمیم‌گیری منصرف کند.

علت اضطراب بیشتر افراد در جامعه امروز و راهکارهای درمان آن
تاریخ درج: 1397/7/18

بنابر تازه‌ترین بررسی‌های محققان بریتانیایی، بیش از ۴۰ درصد افراد جامعه امروزی دچار اضطراب هستند. ۲۰ درصد از افراد نیز اعتراف کرده‌اند که نسبت به پنج سال گذشته مضطرب‌تر هستند. اما علت این اضطراب و راهکارهای مقابله با آن چیست؟

ترفند‌هایی که استرس کاری شما را کم می‌کند.
تاریخ درج: 1397/7/16

استرس کاری چیز عجیبی نیست و تقریبا همه ما در طول روز استرس کاری را تجربه می کنیم. اگر می خواهید استرس کاری را کاهش دهید و با آرامش بیشتری به وظایف خود بپردازید این مطلب را بخوانید.

بلایی که طلاق عاطفی بر سر کودکان می‌آورد
تاریخ درج: 1397/7/10

یک روان شناس و مشاور خانواده گفت: کودکان با طلاق عاطفی والدینشان احساس گناه می‌کنند و خود را مقصر این اتفاق می‌دانند.

 

ضعف فکری کودکان با نگاه کردن به صفحه تلفن همراه
تاریخ درج: 1397/7/9

پژوهشگران کانادایی در بررسی جدیدی نشان دادند که نگاه کردن طولانی به صفحه تلفن همراه، به ضعف فکری کودکان منجر می‌شود.

خودزشت پندارها با جراحی به آرامش نمی‌رسند
تاریخ درج: 1397/6/17
  یک پزشک سلامت روان می‌گوید کسانی که به بیماری خود زشت پنداری مبتلا هستند با جراحی نیز به آرامش نخواهند رسید.
ارتباط سرعت تایپ با ابتلا به پارکینسون
تاریخ درج: 1397/6/17

نابر مطالعات دانشمندان دانشگاه چارلز استوارت از کوئینزلند استرالیا، مقدار سرعت تایپ هر فرد روی صفحه کلید کامپیوتر نشان می‌دهد که آیا او به علایم اولیه بیماری پارکینسون مبتلاست یا خیر. در واقع محققان با توجه به مدت زمان فشردن کلید روی صفحه کلید می‌توانند وجود احتمالی لرزش دست را مشخص کنند. سه ‌چهارم افراد مبتلا به پارکینسون، حداقل ۶ سال زودتر از تشخیص این بیماری، دچار لرزش دست می‌شوند.

چرا اولین تصور ما از دیگران معمولا اشتباه است ؟
تاریخ درج: 1397/6/10

  قضاوت اولیه‌ی ما در مورد شخصی که به تازگی ملاقات کرده‌ایم، بازتابی از شخصیت ما و نه طرف مقابل بوده و به همین دلیل معمولا اشتباه است.

پریشانی، خطر سکته را افزایش می‌دهد
تاریخ درج: 1397/6/10

روانشناسان تاکید دارند که سطح بالای پریشانیِ روانی، خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. 

میزان عزت نفس در چه سنی به اوج خود می‌رسد؟
تاریخ درج: 1397/6/5

محققان دانشگاه “برن” دریافتند، میزان “عزت نفس” افراد به مرور زمان افزایش می‌یابد و در ۶۰ سالگی به اوج خود می‌رسد.

چرا کارهایمان را پشت گوش می‌اندازیم؟
تاریخ درج: 1397/6/5

اهل پشت گوش انداختن هستید؟ زیادی برای شروع یا انجام کارهایتان تعلل می‌کنید؟ مطالعه‌ای تازه‌ نشان داده است که دلیل این عادت شاید به بعضی اجزای مغز شما و اندازه آنها مربوط باشد. 

راز کاهش توان شناختی افراد مسن کشف شد
تاریخ درج: 1397/6/4

  نتایج یک بررسی جدید علمی نشان می دهد که کاهش توانایی های شناختی افراد در کهنسالی ناشی از مرگ سلول های مغزی نیست و علت اصلی این مساله کاهش انعطاف پذیری عصبی سلول های مغز است.

افسردگی و اضطراب چه رابطه‌ای با کمردرد دارند؟
تاریخ درج: 1397/6/4

نتایج یک تحقیق دانشگاهی نشان داد بیمارانی که دچار افسردگی و اضطراب بیشتری هستند، کمردرد بیشتری احساس می‌کنند.

بیش فعالی در بزرگسالی؛ شاید شما هم گرفتارش باشید
تاریخ درج: 1397/6/3

شاید تصور کنید که بیش فعالی مختص به کودکان است، اما باید گفت که اختلال بیش فعالی در بزرگسالی هم وجود دارد.

چرا بی‌خواب می‌شویم؟
تاریخ درج: 1397/6/3

یک متخصص طب اورژانس با اشاره به برخی عوامل بروز بی‌خوابی، راهکارهایی را برای جلوگیری از بروز آن تشریح کرد.

دیدن فیلم “ترسناک” چه عواقبی دارد؟
تاریخ درج: 1397/5/29

یک روانشناس معتقد است، زیاده‌روی در دیدن فیلم‌های ترسناک می‌تواند با عوارض جدی جسمی و روحی برای افراد همراه باشد.

درد روان، زخم تن را ناسور می کند
تاریخ درج: 1397/5/29
دقیق یادش نیست از چه زمانی زخم معده داشته ولی از سالی که پدرش را از دست داد؛ این درد امانش را بریده، به یاد می آورد چندین بار به پزشکان متعدد گوارش مراجعه کرده و بارها و بارها آندوسکپی کرده، رژیم های سخت را تحمل کرده اما از شر این درد خلاص نشده است.
خوب بخوابید تا افسرده نشوید!
تاریخ درج: 1397/5/28

دانشمندان در تحقیقات پیشین، همواره بر رابطه‌ی میان کمبود خواب و افزایش خطر افسردگی تاکید داشتند، ولی دانشمندان به تازگی مکانیسم عصبی‌ای را شناسایی کرده‌اند که مسئول این ارتباط است. کشفی که منجر به درمان‌های بهتری در آینده خواهد شد. محققان ارتباط قوی‌ای میان «قشر خلفی جانبی پیش پیشانی» که مسئول حافظه کوتاه مدت است، «پرکونئوس» که مرتبط با تفکرات فرد است و «قشر اوربتوقرونتال جانبی» که مرتبط با عواطف منفی است، کشف کردند.

تفریح کنید تا دچار آلزایمر نشوید
تاریخ درج: 1397/5/28

بنابه گفته دانشمندان دانشگاه کمبریج در بریتانیا، برنامه‌های تفریحی مانند مطالعه، ورزش و یا شرکت در برنامه‌های اجتماعی و گروهی می‌توانند قدرت و سلامت عقل افراد میانسال را حفظ کنند و از خطر ابتلا به بیماری‌های زوال عقل مانند آلزایمر در دوران کهولت در آنها تا حد معناداری بکاهند. محققان این دانشگاه برای رسیدن به این نتیجه، اندازه مغز ۲۰۵ داوطلب در سنین ۶۶ تا ۸۸ سال را با استفاده از اسکن‌های ام‌آی‌آر بررسی کردند.

دلیل بدبینی چیست؟
تاریخ درج: 1397/5/22
آیا شما نیمه خالی لیوان را می‌بینید یا نیمه پر؟ چرا برخی افراد همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند و در مواقع تصمیم گیری به همه اتفاقات با بدبینی می‌نگرند؟ اکنون دانشمندان علوم اعصاب “ام.آی.تی”(MIT) دریافته‌اند که کدام ناحیه مغز ممکن است باعث بدبینی افراد شود.

سرگیجه هنگام بلندشدن نشانه ریسک زوال عقل است
تاریخ درج: 1397/5/13
تحقیق جدید نشان می دهد افراد میانسال که در زمان بلندشدن دچار سرگیجه و تاری دید می شوند باید بیشتر نگران ابتلا به زوال عقل در سنین بالاتر باشند.
ارتباط «خجالت» با افسردگی و اعتیاد جوانان
تاریخ درج: 1397/3/20
  بر اساس نتایج تحقیق جدید احساس خجالت مسیری بین افسردگی و اعتیاد در بین جوانان است.  
  به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا ، محققان برای درک بهتر بین ارتباط افسردگی، خجالت و اعتیاد تحقیق خود را با ۲۱۰ دانشجوی کالج انجام دادند.
مصرف خودسرانه"ریتالین"عوارض روانی دارد
تاریخ درج: 1397/3/19
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف ریتالین به بهانه امتحان توجیه علمی ندارد، به ایجاد عوارض جسمانی و روانی ناشی از مصرف این دارو تاکید کرد و گفت: عدم تعادل روحی و روانی و حالات زودگذر عاطفی، از عوارض کوتاه مدت این گونه مواد و داروها است
راز «بختک» چیست؟
تاریخ درج: 1397/3/13
ممکن است بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که نیمه شب از خواب بیدار شوید و احساس کنید جسمی روی بدنتان سنگینی می‌کند و نتوانید حرکت کرده یا فریاد بزنید. این پدیده رایج «فلج خواب» نام دارد.   این اختلال ترسناک خواب که “پاراسومنیا” نیز نامیده می‌شود یکی از قدیمی‌ترین اختلالات شناخته شده در خواب است. از نشانه‌های این اختلال شایع که عموما خوش خیم است زمان‌های کوتاهیست که در آنها در حالیکه فرد کاملا آگاه و بیدار است قدرت حرکت و تکلم خود را از دست می‌دهد.
تاثیر چاق‌کنندگی داروهای افسردگی
تاریخ درج: 1397/3/12
بررسی‌ اخیر محققان انگلیسی حاکی از ارتباط بین مصرف طولانی مدت داروهای افسردگی و افزایش وزن است.
نخستین گام مشترک بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان بهزیستی
تاریخ درج: 1397/3/10
  مهندس رضوی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد.
 اولین جلسه وزارت ورزش و جوانان با مسئولین سازمان بهزیستی کشور در خصوص همکاریهای مشترک در زمینه برگزاری کارگاههای آموزشی ازدواج و خانواده ویژه جوانان در سراسر کشور و نحوه تعامل در خصوص مراکز مشاوره برگزار شد.
ارتباط «خجالت» با افسردگی و اعتیاد جوانان
تاریخ درج: 1397/3/10
بر اساس نتایج تحقیق جدید احساس خجالت مسیری بین افسردگی و اعتیاد در بین جوانان است.
ضعف در درس ریاضی و عواقب روحی آن در دانش‌آموزان
تاریخ درج: 1397/3/7
درس ریاضی بدترین دلهره‌ها و ترس‌های ممکن را تقریباً در هر دانش آموزی به‌وجود می‌آورد. اصطلاحاتى نظیر جبر، انتگرال و مثلثات در نظر بسیاری از افراد ترسناک هستند. همه‌ی ما حداقل فردی را سراغ داریم که هرگاه با اعداد مواجه می‌شود، خود را از ترس جمع می‌کند و از اینکه دیگر پس از مدرسه مجبور به مطالعه این درس نیست، بی‌نهایت ابراز خوشحالی می‌کند.
تهرانی ها با «استرس» زندگی می کنند/ شایع ترین نگرانی زنان و مردان
تاریخ درج: 1397/3/6
بررسی ها نشان می دهد که در حدود ۲۵ درصد احاد جامعه، گرفتار یک نوع از اختلالات روانپزشکی هستند که شایع ترین نوع اختلالات، استرس و افسردگی است.
اضطراب همیشه نشانه بیماری روانی نیست
تاریخ درج: 1397/3/5
یک روانشناس بالینی گفت: داشتن احساساتی همچون نگرانی، ناراحتی، اضطراب و استرس همیشه نشانه های نوعی از اختلال روان نیست. این احساسات طبیعی است اما اگر این موارد سبب اختلال در زندگی فرد شود، می تواند نشانه نوعی بیماری روان باشد.
کنترل عصبانیت در کودکان با ۵ تکنیک موثر و کاربردی
تاریخ درج: 1397/3/2
اگر کودک شما نداند که چگونه احساسات خود را مدیریت کند(مدیریت احساسات)، با بروز ناکامی و احساس خشم، به‌سرعت شاهد لجبازی، بی‌احترامی، پرخاشگری و قشقرق در او خواهید بود. عصبانیت در کودکان که می‌تواند به شکل دعوا و آزار سایرین دیده شود، نباید مورد غفلت قرار گیرد.
اختلال در تنظیمات بدن سبب افسردگی می شود.
تاریخ درج: 1397/2/31
محققان ایرانی از نقش به هم خوردن سردی، گرمی و خلق و خو در ابتلا به افسردگی خبر دادند.
غلبه بر افسردگی به کمک آزمایش “الکتروانسفالوگرافی”
تاریخ درج: 1397/2/30
اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی در مغز از طریق “الکتروانسفالوگرافی” (EEG) می‌تواند پاسخ بیمار به داروهای ضد افسردگی را پیش‌بینی کند.
تازه های نشر: کتاب شکست های عشقی.
تاریخ درج: 1397/2/27
کتاب شکست های عشقی بر اساس باجگیری عاطفی و سبک های دلبستگی به قلم سرکار خانم سپیده رحمت (روانشناس، مشاور، رواندرمانگر، مدرس دانشگاه، موسس و مدیر مجموعه روانشناسی و مشاوره لوح سپید)، و با همکاری نشر مشکات منتشر گردید.
15 می روز جهانی خانواده گرامی باد.
تاریخ درج: 1397/2/26
روز جهانی خانواده مبارک. خانواده ها حق دارند در دنیایی زندگیکنند که در فضای صلح، عدالت و بهروزی باشد.
نحوه تنفس بر قدرت توجه تاثیر می‌گذارد.
تاریخ درج: 1397/2/26
پژوهشگران “کالج ترینیتی دوبلین”(Trinity College) در ایرلند، یک ارتباط نوروفیزیولوژیکی میان تنفس و شناخت یافته‌اند و ادعا می‌کنند ورای ارتباط میان تمرین‌های مدیتیشن مبنی بر تنفس و مزایای شناختی، یک توضیح توصیفی جالب وجود دارد.
ضربان‌های نامنظم قلب بر اثر استرس پس از حادثه
تاریخ درج: 1397/2/24
به گفته محققان، افراد مبتلا به «اختلال استرس پس از حادثه» (PTSD) در معرض افزایش خطر ابتلا به اختلال ضربان قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند.
اجرای کشوری سامانه الکترونیکی کاهش”طلاق”تا پایان خرداد
تاریخ درج: 1397/2/23
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اجرای سامانه کاهش الکترونیکی طلاق در یازده استان کشور، گفت: تلاش سازمان بهزیستی اجرایی کردن این طرح در تمامی استان‌های کشور تا پایان خرداد ماه امسال است.
ثبت بیش از ۱۱درصد طلاق‌ها در سال اول زندگی مشترک/ کاهش ۹٫۵ درصدی ازدواج در سال ۹۶
تاریخ درج: 1397/2/20
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه حدود نیمی از طلاق‌های ثبت شده در ۵ سال نخست زندگی مشترک رخ می‌دهد، از کاهش حدود ۹٫۵ درصدی ثبت ازدواج در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ خبر داد. سید جواد رضوی، با بیان اینکه حدود ۱۱ درصد طلاق‌های ثبت شده در ۱۰ ماه نخست سال گذشته، با طول مدت کمتر از یک سال از آغاز زندگی مشترک اتفاق افتاده‌اند، گفت: حدود ۱۱ درصد از طلاق‌ها نیز با طول مدت یک تا دو سال از آغاز زندگی مشترک رخ داده‌اند.
درمان اضطراب به کمک مدیتیشن ذهن
تاریخ درج: 1397/2/19
مدیتیشن ذهن (Mindfulness) به درمان اضطراب کمک می‌کند.
ارتباط آلرژی‌های شایع با سلامت روان
تاریخ درج: 1397/2/17
بررسی‌ها نشان می‌دهد: برخی آلرژی‌ها می‌توانند با سلامت روان مرتبط باشند.
بررسی “اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج” در کمیسیون فرهنگی مجلس
تاریخ درج: 1397/2/16
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با انتقاد از اینکه هیچ گونه سیاستگذاری در زمینه جوانان در کشور انجام نشده است از مطرح شدن اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج در کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد.
پیش‌بینی طلاق با ۸ نشانه‌ علمی هشدار دهنده
تاریخ درج: 1397/2/15
هیچ‌کس به‌صورت صد درصد نمی‌تواند بگوید که رابطه یک زوج روبه‌زوال است یا خیر، ولی دانشمندان علوم اجتماعی توانسته‌اند راه‌هایی را برای پیش‌بینی فروپاشی یک ازدواج یا دوام آن پیدا کنند. طی برخی از تحقیقات مشخص شده است که زوج‌ها در هر یک از گروه‌های رو به دوام و رو به طلاق، در مواردی باهم اشتراک دارند و دانشمندان توانسته‌اند این اشتراکات را پیدا کنند. در ادامه به چند نمونه از این موارد می‌پردازیم.
اخباری که کودکان را دچار اضطراب می‌کند
تاریخ درج: 1397/2/10
دریافت اطلاعات خام از رسانه‌ها به ویژه تلویزیون در زمینه اخبار ناهمخوان با روحیه کودکانه آنان را دچار اضطراب و تشویش می‌کند و ایجاد مصونیت در برابر این اضطراب نیازمند تحلیل وقایع برای آنها توسط والدین و افراد آگاه است.
ساخت دستگاهی برای کنترل رؤیا !
تاریخ درج: 1397/2/8
دانشمندان” ام‌آی‌تی” (MIT) یک دستگاه اختراع کرده‌اند که به افراد این امکان را می‌دهد که رؤیاهای خود را کنترل کنند.
بازدید مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران، مدیر کل برنامه ریزی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و هیأت همراه از برگزاری دوره های “تربیت مربی مهارت های ازدواج”
تاریخ درج: 1397/2/6
آقای گل محمدی، مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران، آقای مهندس رضوی، مدیرکل برنامه ریزی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و خانم گل محمدی، معاون فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران از دومین دوره طرح ملی” تربیت مربی مهارت های ازدواج” که در موسسه آموزش عالی “مدت” در حال برگزاری است، بازدید به عمل آوردند.
اگر از صحبت در جمع می‌ترسید، این خبر را بخوانید
تاریخ درج: 1397/2/5
تا به حال شده از شما بخواهند که در برابر جمع، صحبت کنید؟ بیشتر مردم از سخن گفتن در برابر جمع وحشت دارند، زیرا می‌ترسند کارشان را درست انجام ندهند. اما تحقیقی از دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور، خلاف این را می‌گوید. محققان این دانشگاه معتقد هستند صحبت کردن در برابر جمع و زمانی که فرد، شنونده‌هایی دارد، موجب بهبود عملکرد مغز می‌شود.
وابستگی به موبایل شبیه اعتیاد به مواد مخدر است
تاریخ درج: 1397/2/3
تحقیقات جدید نشان داده وابستگی به موبایل مشابه تأثیر اعتیاد به مواد مخدر است. این افراد احساس افسردگی و اضطراب می کنند.
افزایش سن جوانی از ۱۸ تا ۳۵ سالگی
تاریخ درج: 1397/2/2
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد تغییر سن جوانی از ۱۸ تا ۳۵ سال را در ستاد ملی ساماندهی امور جوانان مطرح کرد.
افرادی که محکم دست می‌دهند ذهن سالم‌تری دارند
تاریخ درج: 1397/2/1
محققان دانشگاه منچستر به تازگی دریافتند، یک حقیقت راجع به دو اصطلاح “بدن سالم” و “ذهن سالم” وجود دارد و افرادی که قدرت بدنی بیشتری دارند، ذهن سالم‌تری دارند.
بخش حافظه مغز با اضطراب و افسردگی ارتباط دارد
تاریخ درج: 1397/1/27
محققان دانشگاه اسکاربرو واقع در تورنتو کانادا دریافتند بخش خاصی از حافظه مغز (هیپوکامپ) نقش مهمی در تنظیم احساسات و بروز اضطراب و افسردگی دارد. این کشف جدید فرضیات کنونی را درباره نحوه پردازش اطلاعات در این بخش از مغز، به چالش می کشد.
از کجا بفهمیم که اضطراب ما عادی ست یا نه؟
تاریخ درج: 1397/1/26
تشخیص تفاوت‌ بین اختلال اضطرابی (اضطراب بیمارگونه) با نگرانی و اضطراب طبیعی معمولا برای بسیاری از افراد کار ساده‌ای نیست. علائم و نشانه‌های این اختلال می‌تواند در تظاهرات جسمی و رفتارهای ظاهری نمود پیدا کند که در اینجا برخی از آنها را بیان کرده ایم.
راه اندازی مشاوره اینترنتی توسط سازمان بهزیستی
تاریخ درج: 1397/1/23
رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از راه اندازی خدمات مشاوره اینترنتی به افراد متقاضی خبر داد.
آغاز۵۰ درصد عوامل برهم‌زننده سلامت روان از ۱۵ سالگی
تاریخ درج: 1397/1/22
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۵۰ درصد عوامل برهم زننده سلامت روان از سن ۱۵سالگی شروع و ۷۵ درصد تا سن ۲۵ سالگی به اوج می رسد گفت: باید پیشگیری را به جد مورد توجه قرار دهیم و اجازه ندهیم این مشکلات و بیماری‌ها عود کند.
دکتر ثنائی: قریب به سی سال قبل نوشتم که عصر بیمارستان های روانی سپری شده است
تاریخ درج: 1397/1/16
دکتر باقر ثنائی ذاکر استاد تمام دانشگاه خوارزمی، بیانیه ای در خصوص موضوع انتقال گرایش های بالینی و سلامت، خطاب به شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و جامعه روانشناسان و مشاوران به شرح زیر منتشر نموده اند:
کاهش ارتباط کلامی خانواده های ایرانی از۲ ساعت به ۲۰دقیقه در روز
تاریخ درج: 1397/1/15
دبیر کارگروه خانواده سالم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: میزان ارتباط و صحبت کردن در خانواده ها از ۲ ساعت به ۲۰ دقیقه در روز رسیده است و فضای مجازی هم آتش بیار خانواده ها شده است.
آشنایی با تیک های عصبی و راهکارهای رفع آن
تاریخ درج: 1397/1/14
تیک ها حرکات غیر اردای و انقباضات عضلانی ناگهانی بوده و حداقل بطور گذرا در درصد قابل توجهی از افراد دیده می شوند .
ستاد «پایش روحیه مردمی» باید در کشور تشکیل شود
تاریخ درج: 1397/1/14
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با تاکید بر وجود برخی ناهنجاری‌ها و مشکلات اجتماعی در کشور گفت: باید ستاد پایش روحیه مردمی در کشور تشکیل شود.
آمد بهار عاشقان، تا خاکدان بستان شود / آمد ندای آسمان، تا مرغ جان پران شود!
تاریخ درج: 1397/1/2
مه‌‌ِ دی رفت و بهمن هم، بیا! که نو بهار آمد - زمین سر‌سبز و خرم شد، زمان لاله‌زار آمد
تاریخ درج: 1396/12/28
برای اینکه بتوانید بهترین‌‌ سال زندگیتان را خلق کنید، خود را از تمام خاطره‌ها و اتفاقات گذشته رها کنید، تمام وجود و ذهنتان را تقویت کنید، سطح آگاهی‌تان را در تمام لحظات بالا ببرید، به احساساتتان، هر چه که هست احترام گذارید، خود را صمیمانه دوست داشته باشید و هر روزتان را با شور و اشتیاق زندگی کنید، به نغمه‌ی پرندگان گوش کنید و آهنگ زندگیتان را با عشق بنوازید.
۴ راه جایگزین نه گفتن به بعضی از درخواست‌ها
تاریخ درج: 1396/12/19
هنگامی که از شما درخواست خدماتی می‌کنند که شما مایل به انجام آن نیستید، فورا پاسخ ندهید. در بیشتر مواقع، به شخص مورد نظر بگویید که بعدا به شما دوباره یادآوری کند یا بگویید که به زمان بیشتری برای پاسخ دادن نیاز دارید. این کار چند فایده دارد، مثلا به شما این امکان را می‌دهد که بر هیجاناتی که موقع “نه” گفتن به‌طور ناگهانی، روی خواهد داد فائق بیایید. نه گفتن به دوستانتان، فرزندانتان و حتی فروشندگان دوره‌گرد برایتان سخت است؟ برای آنکه خود را قاطع نشان دهید، از قلمروتان و وقتتان حفاظت کنید، گاهی اوقات نیاز به کمی تمرین و آموزش دارید ولی قابل یادگیری است. در اینجا ۴ ترفند آسان برای آنکه دیگر ناخواسته، تحت‌تاثیر قرار نگیرید ارائه می‌شود.
“خوابیدن”؛ کلید یادگیری جدید
تاریخ درج: 1396/12/16
محققان دریافتند که خوابیدن باعث می‌شود مکانی برای ذخیره اطلاعات جدید در مغز فراهم شود.
عشق‌بازی به سبک “کراش”، توهم یا واقعیت
تاریخ درج: 1396/12/14
این روز‌ها ابراز عشق پنهانی یک‌طرفه را کراش می‌نامند؛ پدید‌ه ای که از طریق کانال‌های فضای مجازی و توئیتر در بین دانشجویان برخی دانشگاه‌های کشور در حال گسترش است؛ برخی این شیوه جدید را روشی جالب برای ابراز عشق در بین جوانان می‌دانند چرا که معتقدند خطری برای کسی ایجاد نمی‌کند، اما عد‌ه‌ای دیگر از شعله‌ور شدن آتشی خانمان سوز به دنبال این ابراز عشق‌های یواشکی خبر می‌دهند.
روشی برای رهایی از عوارض کمال‌گرایی
تاریخ درج: 1396/12/14
بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه کاتولیک استرالیا در سیدنی، روشی برای پیشگیری از یکی از مهم ترین عوارض مهارگرایی، یعنی افسردگی، وجود دارد. افراد کمال گرا، حتی با وجود موفقیت در زندگی، دایم از خود انتقاد می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانند شاد باشند. این افراد با توجه بسیار زیاد به جزئیات و تمرکز افراطی روی خطاهای خود، موجب افسردگی خود می‌شوند و نمی‌توانند از عملکردهای خوب خود لذت ببرند.
آیا نوزادان هم مانند بزرگسالان خواب می بینند؟
تاریخ درج: 1396/12/13
خواب دیدن نوزاد معمولاً با لبخند او در زمان خواب، نمایان می‌شود. معمولاً رویای نوزاد، همراه با تصاویری مانند اتاق خواب او، اسباب بازی‌ها و چهره‌ی پدر و مادر و نزدیکانش است. در این مقاله درباره خواب دیدن نوزاد و علت آن که به بهبود ساختار مغز کودک مربوط است، توضیحاتی آورده شده است. هیچ چیز زیباتر از خواب آرام یک نوزاد نیست ولی در پشت این چهره‌ی آرام نوزاد، رویاهایی قرار گرفته است، مانند پشت پرده‌ی یک نمایش تئاتر.
عزت‌نفس و سبک‌های اسنادی چه رابطه‌ای با خودناتوان‌سازی دانش‌آموزان دارد؟
تاریخ درج: 1396/12/12
پژوهشگران کشورمان در مطالعه‌ای رابطه‌ عزت نفس و سبک‌های اسنادی را با خودناتوان‌سازی در مدارس ابتدایی بررسی کردند که یافته‌ها نشان داد: دانش‌آموزانی که عزت نفس بالایی دارند سطوح خودناتوان‌سازی کمی را تجربه می‌کنند و دانش‌آموزانی که سبک‌های اسنادی خوش‌بینانه را به کار می‌برند یا به بیان ساده‌تر خوش‌بین‌تر هستند، پیشرفت تحصیلی زیاد و خودناتوان‌سازی کمی دارند.
۸ دستور ورزشی برای ارتقای سلامت روان
تاریخ درج: 1396/11/15
تحقیقات زمان حاضر به طور قطعی ثابت کرده اند که ورزش نه تنها برای بهبود سلامت جسمی مفید است، بلکه به عنوان نوعی دارو برای بسیاری از چالش های سلامت روان می تواند نقش داشته باشد. به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، شاید فقط این را شنیده باشیم که ورزش کردن باعث افزایش خلق و خو و بهبود سلامت روان می شود، در حالی که قضیه فراتر از اینهاست و نوع ورزش و دوز آن در بهبود انواع مختلف مشکلات روانی تاثیر دارد.
علل خجالتی بودن کودکان
تاریخ درج: 1396/10/27
«ببخشید، این پسر من خیلی خجالتی است» جمله‌ای است که مادر و پدر یک کودک خجالتی معمولا زمان روبه‌روشدن با دیگران به زبان می‌آورند. غافل از این‌که این کار اشتباه است! این صحنه حتما برای‌تان آشناست؛ کودکی که در احوالپرسی‌های معمول روزانه با دیگران، پشت والدینش پنهان می‌شود و در جواب احوالپرسی آن‌ها ساکت می‌ایستد؛ این قبیل بچه‌ها را به‌اصطلاح «خجالتی» می‌گویند، مشکلی که اغلب کودکان و حتی نوجوانان و بزرگسالان ممکن است با آن روبه‌رو باشند.
قبل از خواب کارهای فردا را بنویسید تا سریع‌تر بخوابید!
تاریخ درج: 1396/10/25
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کسانی که شب‌ها در به خواب رفتن مشکل دارند، نوشتن فهرست کارهایی که باید روز بعد انجام دهند قبل از رفتن به رختخواب به آنها کمک می‌کند که ۹ دقیقه سریع‌تر به خواب بروند.
هوش هیجانی طبقه متوسط بیش از سایر طبقات جامعه
تاریخ درج: 1396/10/20
یک روانشناس خانواده گفت: تنها آی‌کی‌یو در سازگاری افراد با محیط موثر نیست بلکه باید هوش هیجانی افراد نیز در این رابطه در نظر گرفته شود. دکتر حسن عماری درباره ای‌کی‌یو گفت: هوش عاطفی یا هوش هیجانی یا هوش احساسی به یک معنا بوده و به آن ای‌کی‌‌یو اطلاق می‌شود، ای‌کی‌یو در مقابل آی‌کی‌یو یا هوش‌بهر ایجاد شده است.
مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد
تاریخ درج: 1396/10/19
از ریاضیات به‌طور معمول به‌عنوان زبان جهانی یاد می‌شود، اما زبانی که برای چهارچوب‌بندی ریاضیات در ذهنمان انتخاب می‌کنیم، می‌تواند قسمت‌های مختلفی از مغز را برای محاسبه با اعداد به‌کار گیرد. تحقیقی جدید بر روی دانش‌آموزانی که دو زبان فرانسوی و آلمانی را بلد هستند، نشان می‌دهد که بسته به زبانی که مسائل در آن نوشته و محاسبه شدند، قسمت‌های مختلفی از مغز برای حل مسائل یکسان به‌کار می‌رود.
تعیین میزان هوش افراد با اسکن مغزی
تاریخ درج: 1396/10/18
محققان اظهار کردند: روش نقشه‌برداری جدید مغز، ارتباط بین شبکه‌های مغزی و آی‌کیو افراد را نشان می‌دهد. به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه کمبریج توانستند روش جدید و نسبتا ساده‌ای برای نقشه‌برداری از اتصال‌های مغزی و هوش افراد را کشف کنند و نشان دهند که چگونه بین مناطق مغزی و هوش افراد ارتباط وجود دارد. آنها با استفاده از این روش می‌توانند آی‌کیو افراد را بدون آزمون‌های مرتبط و با استفاده از اسکن تعیین کنند.
تاثیر زمان وعده‌های غذایی بر اختلالات عصبی پیش‌رونده
تاریخ درج: 1396/10/17
کارشناسان آمریکایی معتقدند: مصرف وعده‌های غذایی در ساعات مشخصی از شبانه‌روز، روش موثری برای ارتقاء کیفیت زندگی مبتلایان به اختلالات عصبی پیش‌رونده است.
چرا فرزندمان بدزبانی می‌کند؟
تاریخ درج: 1396/10/16
بدزبانی فقط به معنای فحش دادن نیست و مواردی مثل صدا زدن بزرگترها با اسم کوچک، طعنه زدن، گستاخی و فریاد زدن به جای آرام صحبت کردن هم در گروه مصداق‌های بدزبانی قرار می‌گیرد. در همین راستا، اگر دوست نداریم فرزندمان با فریاد حرف بزند، خودمان هم نباید در برابر او و دیگران چنین رفتاری داشته باشیم.
نخوابیدن منجر به بروز اختلالات ذهنی می‌شود.
تاریخ درج: 1396/10/14
مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی Nature Medicine، برای اولین بار به بررسی چگونگی اختلال عملکرد سلول‌های مغزی در اثر نخوابیدن می‌پردازد. آقای «فرید»، نویسنده ارشد مقاله و استاد جراحی عصبی در دانشکده پزشکی دیوید گفن UCLA و دانشگاه تل آویو، می‌گوید: «ما دریافتیم که نخوابیدن به میزان کافی، این قابلیت را از سلول‌های عصبی می‌گیرد تا به درستی عمل کنند. این امر به خطای شناختی در چگونگی درک و واکنش به محیط پیرامون‌مان ختم می‌شود. عدم خواب کافی می‌تواند مثل مصرف خیلی زیاد نوشیدنی‌های الکی، خطرناک باشد. خستگی شدید، همان تاثیر مشابهی را بر مغز می‌گذارد که در اثر مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکی شاهدش هستیم. هنوز هیچ استاندارد پزشکی یا قانونی برای شناسایی رانندگان خیلی خسته در جاده وجود ندارد.»
۹ نابودگر استرس کودکان!
تاریخ درج: 1396/10/7
یشتر والدین، دنیای کودک را دنیایی پر از شور و نشاط و بدون هرگونه استرس و نگرانی می دانند و از آن جا که خودشان از فرزندان شان محافظت و مراقبت و نیازهایشان را تامین می کنند، خیلی به عوامل استرس زا توجهی ندارند. طبق آخرین تحقیقات، بیشتر از ۲۰ درصد کودکان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و بی توجهی والدین، باعث حل نشدن این مشکل روانی شان می شود که آینده کودک را با خطراتی روبه رو می کند.
حل کردن جدول کلمات متقاطع چه اثری روی سلامتی ما دارد؟
تاریخ درج: 1396/10/6
پژوهش ها نشان داده اند که حل کردن جدول کلمات متقاطع چیزی فراتر از فعالیتی ساده است که تنها برای وقت گذرانی انجام می شود. آیا در پی روشی سرگرم کننده برای بهبود خلق و خو، کاهش استرس و پیشگیری از زوال عقل هستید؟ حل کردن جدول کلمات متقاطع را به یک عادت برای خود تبدیل کنید.
رشد آسیب‌های اجتماعی به یک دغدغه ملی بدل شده است
تاریخ درج: 1396/10/6
رشد آسیب‌های اجتماعی به یک دغدغه ملی بدل شده است/ در برنامه ششم اولویت با پیشگیری است معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در آئین افتتاح عملیاتی سراسری پیمایش رصد آسیب‌های اجتماعی و تعیین‌کننده‌های آن(سراج) با بیان اینکه رشد آسیب‌های اجتماعی به یک دغدغه ملی بدل شده است، گفت: اکنون با توجه به منابع علمی باید با طراحی نقشه راه به سمت مهار، کنترل و نهایتا ریشه‌کنی قدم برداریم؛ این در حالی است که در برنامه ششم اولویت با پیشگیری است.
رابطه «نام» با اضطراب و کمرویی در کلاس درس!
تاریخ درج: 1396/10/4
نتایج پژوهش محققان ایرانی نشان می‌دهد: انتخاب «نام» نامناسب برای فرد، می‌تواند در بروز برخی ناهنجاری‌های تحصیلی او در دوران مدرسه نقش داشته باشد.
توصیه‌هایی درباره سلامت روان در شرایط بحران و حوادث و بلایا
تاریخ درج: 1396/10/4
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه رعایت نکات سلامت روان در شرایط بحران و حوادث و بلایا ضروری است، گفت: بروز برخی نشانه‌ها و علائم مانند شوکه شدن، بهت، ترس، اضطراب، استرس و دلشوره، پس از وقوع حوادث، طبیعی و گذرا است که با انجام برخی اقدامات، خطری برای سلامتی ایجاد نمی‌کند.
چه کنیم تا مغزمان دست از نگرانی بردارد؟
تاریخ درج: 1396/9/19
طبق گزارش موسسه‌ی ملی سلامت روان، بیش از ۱۸ درصد از آمریکایی‌ها از اختلال اضطرابی رنج می‌برند که نگرانی بسیار زیاد یا تنش تلقی شده و اغلب منجر به سایر علائم فیزیکی می‌شود.
از هر ۳ زن تهرانی یکی در معرض خشونت قرار می‌گیرد.
تاریخ درج: 1396/9/18
معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته در استان تهران از هر ۳ زن ، یک نفر در معرض خشونت قرارگرفته است.
فقدان آموزش مهارت های زندگی به نوجوانان تهدیدی از نوع آسیب اجتماعی
تاریخ درج: 1396/8/25
همیت آموزش مهارت های زندگی و شیوه ارتباط گیری در دوره نوجوانی بنا به اعتقاد روانشناسان به اندازه ای است که نبود آن می تواند تهدید جدی برای این قشر باشد.
کودکان خود را در معرض اخبار دلخراش زلزله قرار ندهید.
تاریخ درج: 1396/8/25
یک روانپزشک با اشاره به اینکه بهتر است کودکان با تصاویر دلخراش حوادثی همچون زلزله مواجه نشوند، گفت: در صورتی که والدین جنبه خوب حوادث همچون کمک کردن به حادثه دیدگان را به فرزندان خود آموزش دهند این امر سبب می شود تا آنها همدلی و کمک به همنوعان را فرا گیرند.
اعزام ۲ تیم روانشناسی و مددکاری از همدان به مناطق زلزله زده کرمانشاه
تاریخ درج: 1396/8/25
مدیرکل بهزیستی استان همدان گفت: ۲ تیم با حداقل ۱۲ نیرو متشکل از روانشناس و مددکار در قالب تیم های مشاوره و حمایت روانی و اجتماعی در بلایای طبیعی(محب) از همدان آماده اعزام به مناطق زلزله زده کرمانشاه است.
اضطراب اجتماعی مغز را مستعد افسردگی می‌کند.
تاریخ درج: 1396/8/24
مطالعات جدید نشان می‌دهد اضطراب اجتماعی و استرس یک عامل تاثیرگذار بر خلق و خو و بروز افسردگی است هر چیزی که احساس با ارزش‌بودن را در فرد تهدید کند، نوعی اضطراب اجتماعی است.
پدران هم پس از تولد فرزند، دچار افسردگی می‌شوند
تاریخ درج: 1396/8/21
پدران هم پس از تولد فرزند دچار افسردگی می‌شوند اما مشکل سلامت روان در آنان به سختی قابل تشخیص است.
ورزش گروهی استرس را کاهش می‌دهد
تاریخ درج: 1396/8/17
محققان دریافتند که ورزش گروهی تا ۲۶ درصد میزان استرس را کاهش می‌دهد و باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود.
آیا دیرخوابیدن و شب بیداری ژنتیکی است؟
تاریخ درج: 1396/8/16
یک جهش که روی ساعت درونی بدن و ریتم سیرکادین تاثیر دارد، احتمالا افراد را تا دیروقت بیدار نگه می‌دارد.
۱۰ نکته جالب و خواندنی در مورد زیگموند فروید؛ پدر علم روانشناسی مدرن
تاریخ درج: 1396/8/13
دکتر زیگموند فروید، پدر علم روانشناسی مدرن در ۲۳ دسامبر سال ۱۹۳۹ در سن ۸۳ سالگی در لندن و با تزریق دُز کشنده ای از مورفین درگذشت. نظریات رادیکال و انقلابی او در مورد ذهن انسان باعث شکل گیری تغییراتی شگرف و بی سابقه در روانشناسی شده و تا به امروز نیز چیزی از جنجالی بودن آن ها کاسته نشده است. در ادامه ی این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ واقعیت جالب در مورد این شخصیت برجسته آشنا کنیم.
مینوچین ، یکی از بزرگترین نظریه پردازان خانواده در سن ۹۶ سالگی درگذشت
تاریخ درج: 1396/8/13
این سرفصل یادداشت سازمان جهانی خانواده درمانی در سوگ اوست: It is with a heavy heart that we announce the passing of Salvador Minuchin at age 96. No matter your particular field of study or clinical work, all marriage and family therapists know of Sal, his contributions to family therapy, and his legacy as the developer of structural family therapy . At this sad moment, of losing a legend we can only think of the countless number of families, all over world, who have been helped by Sal’s brilliance. He gave our field Structure, but for these families, he has given them so much more.
لایحه حمایت از کودکان، موارد کودک آزاری را کاهش می دهد
تاریخ درج: 1396/8/11
رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: لایحه جدید حمایت از کودکان و نوجوانان به ما کمک می‌کند که اقدامات موثرتری را در زمینه کاهش کودک‌آزاری انجام دهیم. لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در سال ۸۸ از سوی قوه قضائیه به دولت تقدیم شد و پس از آن در سال ۹۰ به مجلس ارسال شد و این لایحه از آن سال همچنان در دست بررسی است که مقرر شده تا پایان امسال در کمیسیون قضایی نهایی شود اما به نظر می رسد که تصویب آن به سال ۹۷ موکول خواهد شد.
خودآزاری نوجوانان، واکنشی به خشونت های پنهان
تاریخ درج: 1396/8/8
رییس انجمن آسیب شناسی ایران در خصوص شکل‌گیری مدل رفتار مازوخیسمی (خودآزاری) در بین نسل نوجوان هشدار داد و گفت که این رفتار در واکنش به خشونت پنهان، روش‌های تربیتی و پاسخگویی نادرست جامعه به هیجان‌های رفتاری نوجوانان به وجود می‌آید.
30 درصد علت مراجعه به مراکز مشاوره بهزیستی کشور موضوع خانواده است
تاریخ درج: 1396/8/8
معاون مراکز مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: ۳۰درصد علت مراجعه به مراکز مشاوره بهزیستی کشور برای حل مسائل خانواده است.
روز جهانی سلامت روان
تاریخ درج: 1396/7/19
امروز 10 اکتبر، روز جهانی سلامت روان است.
اروین یالوم در بیمارستان بستری شد
تاریخ درج: 1396/7/4

اروین یالوم ، روان‌درمانگر محبوب، در بیمارستان بستری شده و خودش را در آستانۀ مرگ می‌بیند 

رییس سازمان نظام روانشناسی :درخواست استقلال برای اضافه شدن یک روان‌شناس به تیم
تاریخ درج: 1396/6/30

رییس سازمان نظام روانشناسی کشور از اضافه شدن یک روانشناس و مشاور به کادر فنی تیم استقلال تهران خبر داد.

ارائه خدمات سلامت و مشاوره ویژه شهروندان تهرانی طی سال جاری
تاریخ درج: 1396/4/21
مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: امسال برنامه های متنوعی در حوزه ارائه خدمات سلامت روان و تحکیم بنیان خانواده و آموزش سلامت به شهروندان مدنظر قرار گرفته که در سراهای محلات تهران اجرا می شود. 
تهران میزبان کنگره بین المللی دانش اعتیاد
تاریخ درج: 1396/3/31

به گزارش سایک نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا, معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از برگزاری یازدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد از ۲۲ تا ۲۴ شهریورماه خبر داد و گفت: در این کنگره جایزه های ویژه ای نیز به مقالات منتخب اعطا می شود. 

استاندارد روحی و روانی بحران ها تدوین شد
تاریخ درج: 1396/3/28
معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور از تدوین نهایی استاندارد بازتوانی روحی و روانی در کشور خبر داد. 
حضور روانشناسان در مجلس شورای اسلامی
تاریخ درج: 1396/3/28
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایلنا, معاون دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت بیان کرد: تیم دو نفره روانشناس هر روز از ساعت ۹ تا ۱۲ در مجلس شورای اسلامی مستقر شده است. همچنین اگر افرادی نیازمند مداخلات روانپزشکی باشند و به دارو نیاز باشد مراحل درمان آنها از طریق انجمن روانپزشکی ایران پیگیری می‌شود. 
اعلام آمادگی سازمان نظام و کمیسون روان شناسی ورزش برای کمک حرفه ای به پیشرفت ورزش
تاریخ درج: 1396/3/28
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور , دکتر اللهیاری ربیس این سازمان  از اعلام آمادگی سازمان نظام و کمیسون روان شناسی ورزش برای کمک حرفه ای به پیشرفت ورزش خبر داد. 
پوشش بیمه ای مشاوره و روان درمانی در انتظار تصمیم شورای عالی بیمه
تاریخ درج: 1396/3/23

به گزارش سایک نیوز به نقل از سلامت آنلاین, عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نامتعارف بودن هزینه مشاوره و روان درمانی را یکی از مهم ترین معضلات جامعه دانست و گفت:...

در پی حملات تروریستی در تهران,اختلال استرس پس از سانحه را جدی بگیرید
تاریخ درج: 1396/3/20
توصیه‌های یک روانشناس در پی حملات تروریستی امروز در تهران/ «اختلال استرس پس از سانحه» را جدی بگیرید.
استرس در اواخر دوران بارداری احتمال ابتلا به پرخوری را در فرزندان دختر بالا می برد
تاریخ درج: 1396/3/11
 استرس به طور گسترده ای به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در اختلالات خوردن از قبیل پرخوری شناخته شده است. این اختلال در زنان بیشتر از مردان رایج است. 
کاهش شیب نرخ طلاق با مداخلات روانشناختی
تاریخ درج: 1396/3/7
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از کاهش شیب نرخ طلاق خبر داد اما پیش از این معاون اجتماعی نیروی انتظامی اعلام کرده بود که طلاق کاهش یافته است. 
پیام تبریک «رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور» به مناسبت برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری
تاریخ درج: 1396/3/2
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، پیام تبریک « رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران » به مناسبت حضور پر شور مردم  شریف ایران اسلامی و انتخاب آقای دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب به شرح زیر است. 
یوگا در درمان افسردگی تاثیر دارد
تاریخ درج: 1396/2/30
به گزارش سایک نیوز به نقل از مهر، طبق نتایج یک پژوهش جدید، یوگا و تنفس عمیق ممکن است به تسکین علائم افراد مبتلا به افسردگی کمک کند. 
ارائه خدمات روانشناسی رایگان به حادثه دیدگان معدن یورت
تاریخ درج: 1396/2/30

به گزارش سایک نیوز به نقل از خبرگزاری سلامت، دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره از ارائه یک سال خدمات روانشناسی و مشاوره رایگان به خانواده حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ روانشناس آموزش دیده در بحران داریم.

دکتر صبحی از برگزاری مجمع ملی ازدواج تا مهر ماه امسال خبر داد
تاریخ درج: 1396/2/24

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر ناصر صبحی قراملکی مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان گفت:با جمع‌بندی فعالیت مجامع استانی خیرین ازدواج، در خرداد ماه امسال جلسه هم‌اندیشی میان خیرین و اولین مجمع ملی خیرین ازدواج تا مهرماه برگزار می‌شود. 

استفاده بیش از حد از فناوری به سلامت روان آسیب می رساند
تاریخ درج: 1396/2/24

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، امروزه فناوری جزء لاینفک زندگی همگان است و از آن تقریبا در هر زمینه‌ای استفاده می‌شود. 

ساینس‌دیلی در این خصوص می نویسد: پژوهشی که در دانشگاه دوک انجام شده نشان می‌دهد، نوجوانان هرچه بیشتر از فناوری استفاده کنند امکان مواجهه‌شان با مشکلات روانی بیشتر خواهد بود. 

مشکل بیماران روان تنها با دارو حل نمی شود
تاریخ درج: 1396/2/20
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: فقط دارو درمانی، مشکل بیماران روان را برطرف نمی کند و لازم است تمام ابعاد زیستی، اجتماعی و روانی برای یک بیمار روان در نظر گرفته شود. 
مردان ۹ برابر بیشتر از زنان مواد مخدر مصرف می کنند
تاریخ درج: 1396/2/16
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ پیشگیری از اعتیاد، گفت: ظرفیت‌سازی نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد در جوامع مختلف ایفا می‌کند. 
گزارش تفصیلی از مراسم روز روانشناس و مشاور
تاریخ درج: 1396/2/16
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، در تالار سلام سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور مراسمی به مناسبت نهم اردیبهشت ماه، روز گرامیداشت روان شناس ومشاور با حضور ریاست سازمان، اعضای محترم شوارای مرکزی و هیات بازرسان ،معاونین و مدیران برگزار گردید.
نماینده سازمان بهداشت جهانی: عملکرد ایران در حل مشکلات سلامت روان قابل قبول است
تاریخ درج: 1396/2/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، ثمین صدیق نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران اظهار داشت: ادغام خدمات سلامت روان در نظام خدمات بهداشتی اولیه در ایران، فرصت منحصر به فردی را برای حل مشکل سلامت روان به خصوص افسردگی و خودکشی فراهم کرده است. 
سورنا مینی، ربات ایرانی برای کمک به کودکان اوتیسم
تاریخ درج: 1396/2/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از مهر، ربات ایرانی سورنا مینی به طول ۵۰ سانتی متر که توسط پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان و دانشگاه تهران ساخته شد به مرحله رونمایی رسید. 
امکان کنترل اختلالات روانی در دوره جنینی وجود دارد؟
تاریخ درج: 1396/2/3
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا،دکتر ولوییز فابریک استاد دانشگاه پیکاردی و رییس موسسه پزشکی INSERM فرانسه از امکان محدود کردن برخی بیماری های مرتبط با اعصاب و روان در دوره جنینی خبر داد.  
پیشگیری از طلاق وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی است
تاریخ درج: 1396/2/3
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایلنا، حبیب‌الله مسعودی فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از تخصیص بودجه ۱۰ میلیارد تومانی به سازمان بهزیستی کشور برای کاهش طلاق در کشور خبر داد. 
جلسه هماهنگی ستاد برنامه ریزی روز روان شناس و مشاور برگزار گردید
تاریخ درج: 1396/1/30
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، جلسه هماهنگی برنامه ریزی روز روان شناس و مشاور در تاریخ ۹۶/۱/۲۹ ساعت ۷/۳۰ در محل سازمان نظام با حضور اعضاء ستاد،  نمایندگان نهادها و نمایندگان انجمن های علمی تشکیل گردید.
مروری بر شاخص انزوای اجتماعی و وضعیت سلامت روان
تاریخ درج: 1396/1/30
به گزارش سایک نیوز به نقل از مهرخانه، سلامت روان، حالتی از سلامتی عاطفی و اجتماعی است که در آن فرد از توانایی‌های خویش آگاهی یافته و قادر است با استرس و فشارهای معمول زندگی تطابق حاصل کرده و به عنوان بخشی از جامعه با دیگران مشارکت و همکاری کند.
افتتاح اولین پارک گلخانه‌ای کودکان اوتیسم کشور در مشهد
تاریخ درج: 1396/1/26
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، اولین پارک گلخانه‌ای ویژه کودکان اوتیسم کشور به همت مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی در مشهد افتتاح شد. این پارک گلخانه‌ای تخصصی ویژه کودکان اوتیسم با هدف توانبخشی و شن درمانی کودکان اوتیسم افتتاح گردیده و در اختیار آنان قرار می‌گیرد.
بخشنامه صدور مجوز دفاع از رساله دکتری تخصصی روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد اعلام شد
تاریخ درج: 1396/1/26
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، بخشنامه صدور مجوز دفاع برخی از رشته‌های خاص علوم انسانی توسط دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.
افسردگی در زنان یک شبه شکل نمی گیرد.
تاریخ درج: 1396/1/24

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران گفت: افسردگی زنان به‌طور قطع یک شبه شکل نمی‌گیرد و حاصل یک شکل خاص از عادات، آداب و رفتارهای شخصی است که ترکیب آن با تصمیمات و نگرش‌های برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان معجونی را تشکیل داده است.

گزارشی از همایش روز جهانی بهداشت با موضوع افسردگی
تاریخ درج: 1396/1/23
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، همایش روز جهانی بهداشت با شعار “بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم” روز یکشنبه ۲۰ فروردین با حضور و سخنرانی وزیر بهداشت، معاون بهداشت و دیگر مسئولین این حوزه در محل ستاد وزارت بهداشت برگزار گردید.  
دکتر حاجبی از برگزاری همایش روز جهانی سلامت خبر داد
تاریخ درج: 1396/1/20

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر احمد حاجبی مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت از برگزاری همایش روز جهانی سلامت در روز ۲۰ فروردین با عنوان “بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم” خبر داد.

مردم فوبیای ام.اس دارند
تاریخ درج: 1396/1/17

به گزارش سایک نیوز به نقل از آنا، دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: بسیاری از مردم دچار فوبیای ابتلا به بیماری « ام اس» هستند که این ترس متاسفانه باعث می‌شود افرادی که دچار علائم شایع این بیماری هستند با تاخیر به پزشک مراجعه کنند.

34.4درصد مردان و 26.2 درصد زنان کشور، مجردند
تاریخ درج: 1396/1/16

بررسی جدول های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد 34.4درصد مردان و 26.2 درصد زنان 10 سال به بالا مجرد مانده و هرگز ازدواج نکرده اند.

ارتقاء مرتبه علمی دکتر پاشاشریفی
تاریخ درج: 1396/1/16
به گزارش سایک نیوز به نقل از آنا، دکتر حسن پاشاشریفی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با حکم دکتر حمید میرزاده به مرتبه استادی ارتقا یافت.
مروری بر وضعیت ازدواج در سالی که گذشت
تاریخ درج: 1396/1/14

به گزارش سایک نیوز به نقل از مهرخانه، با وجود افزایش تعداد جوانان در سنین ازدواج که امسال رقمی حدود ۱۱٫۵۵ میلیون نفر را شامل می‌شود، میزان واقعه ازدواج در کشور نسبت به سال گذشته ۳٫۵ درصد و نسبت به سال ۱۳۸۹ حدود ۸ درصد کاهش یافته است.

از پژوهش های حوزه اختلالات تکاملی کودکان حمایت می شود
تاریخ درج: 1396/1/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا،دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با بیان این که به رغم انگیزه و تخصص بالای اساتید و پزشکان امکانات به اندازه کافی وجود ندارد، از آمادگی این ستاد جهت حمایت از اساتید و پژوهشگران برای انجام پژوهش در حوزه اختلالات تکاملی کودکان در کشور خبر داد.
مروری بر شیوع افسردگی در جهان
تاریخ درج: 1395/12/27
به گزارش سایک نیوز به نقل از روزنامه شهروند، دی ماه امسال، وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد میزان شیوع افسردگی در ایران ۶/١٢‌درصد است.
آمادگی وزارت بهداشت برای راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت جنسی و خانواده
تاریخ درج: 1395/12/23
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد اسلامی معاون فنی اداره سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت از آمادگی زیرساخت‌ها برای راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت جنسی و خانواده خبر داد.
غربالگری استعدادهای دانش آموزان به درستی انجام نمی شود
تاریخ درج: 1395/12/22
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اظهار داشت: طرح غربالگری و شناسایی استعدادهای دانش آموزان در نظام آموزش و پرورش کشور به درستی انجام نمی شود.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: امروز ثمره شکل گیری سازمان نظام روانشناسی را می بینیم
تاریخ درج: 1395/12/21
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حادثه پلاسکو ...
دکتر تاجری: طرح تربیت مربی مهارت های ازدواج در کاهش آسیب های اجتماعی موثر خواهد بود
تاریخ درج: 1395/12/21
در حاشیه برگزاری طرح ملی آموزش مهارت های ازدواج و خانواده وزرات ورزش و جوانان، سایک نیوز گفتگویی با آقای دکتر بیوک تاجری، استادیار و مدیر گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج،  عضو شورای استان البرز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و از اساتید این طرح داشته است که در زیر خواهید خواند:
خدمات روانشناسی و مشاوره تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار خواهند گرفت
تاریخ درج: 1395/12/18
به گزارش سایک نیوز به نقل از خبرگزاری شبستان، دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه مجلس مصوب کرده است که خدمات مشاوره و روان درمانی برای خانواده ها تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند.
برگزاری اولین دوره طرح تربیت مربی مهارت های ازدواج در استان البرز
تاریخ درج: 1395/12/18
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان استان البرز، امیر غفرانی مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز از برگزاری اولین دوره طرح ملی تربیت مربی مهارت های ازدواج و خانواده (TOT) در البرز به همت معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل و با مشارکت موسسه آموزش عالی مدت خبر داد.