مقالات روانشناسی
فشار روانی مادر با مغز کودک چه می‌کند؟
تاریخ درج: 1398/7/20
۲۰ درصد دانش آموزان ابتدایی کشور گرفتار اختلالات یادگیری هستند
تاریخ درج: 1398/7/17
سه ‌اصل سلامت روان
تاریخ درج: 1398/7/16
«فراموش‌نکردن» نشانه ضعف حافظه است
تاریخ درج: 1398/7/15
چگونه فرزندی خوشبین تربیت کنیم؟
تاریخ درج: 1397/4/19
نیاز به خوشبینی و داشتن باور مثبت به دنیا بیش از همه در وضعیت زندگی امروز بشر احساس می‌شود. در واقع با دیدن نیمه پر لیوان می‌توان بنیاد موفقیت در زندگی را ساخت و ضروری است که خوشبینی را از کودکی در فرزندانمان نهادینه کنیم.    
راههای مدیریت اضطراب
تاریخ درج: 1397/3/29
کنترل اضطراب احتمالاً همان چیزی است که باعث بهتر شدنتان در کار ، درس یا زندگی می‌شود اما راهکار اصلی مدیریت اضطراب چیست؟!
علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می‌دهند
تاریخ درج: 1397/3/22
یک روان‌شناس ضمن اشاره به حادثه تعرض به دانش‌آموزان مدرسه‌ای در غرب تهران تاکید کرد: بسیاری ازکودکان و نوجوانان ترس شدیدی از بیان چنین حوادثی دارند، آنها خودشان را مقصر می‌دانند و حتی ممکن است از سوی فرد آسیب رسان تهدید شده باشند؛ به همین دلیل ابتدا باید به کمک مشاوران متخصص میزان آسیب‌دیدگی فرد را ارزیابی کرد.   گوهریسنا انزانی  ، با بیان اینکه سال‌های قبل از ۱۸ سالگی برای هر فرد جزو مهمترین دوران‌های رشد و تکامل جسمی، جنسی و روانی است، گفت: آسیب‌های این مرحله از رشد می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. طی این دوران آگاهی‌های والدین از مراحل رشد فرزندان و آموزش‌های مناسب توسط آنها می‌تواند از وقوع هر نوع اتفاق و آسیب اجتماعی پیشگیری کند.
مغز بزرگ‌تر سهم مردان ؛ عملکرد بهتر سهم زنان
تاریخ درج: 1397/3/22
  مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که مردان اندازه مغز بزرگ‌تری نسبت به زنان دارند، اما این مسئله جای هیچ نگرانی‌ای نیست زیرا زن‌ها در تست‌های حافظه عملکرد بهتری نسبت به مردان دارند و عملکرد مغز آن‌ها بهتر از مردانی است که مغز بزرگ‌تری دارند.   به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که آی‌کیوی مردان حدود چهار درجه نسبت به زنان بالاتر است و این در حالی است که زنان از نظر عملکرد مغزی بهتر عمل می‌کنند.
چرا برخی صحنه‌ها را قبلا دیده ایم؟
تاریخ درج: 1397/3/20
  آشنا پنداری یا دژاوو نامی است که برای دیدن صحنه‌های تکراری بر روی آن گذاشته اند اما سوال اصلی اینجاست که چگونه این اتفاق بروز می دهد.   آشنا پنداری یا دژاوو نامی است که برای دیدن صحنه‌های تکراری بر روی آن گذاشته اند.
اضطراب اجتماعی چیست؟
تاریخ درج: 1397/3/13
اضطراب اجتماعی چیست؟ چرا گاهی از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی از زندگی‌مان، احساس ترس و وحشت داریم و از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیریم می‌ترسیم؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده که از موقعیتی فرار کنید تنها به این دلیل که اضطراب داشته‌اید؟   به گزارش  سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز: اختلال اضطراب اجتماعی یک وضعیت عدم سلامت روان است که رایج و قابل تشخیص بوده و در بین گروه‌های سنی و فرهنگی گوناگون اتفاق می‌افتد. اگر شما یا فردی در اطرافیانتان، مبتلا به این اختلال باشید یا احساس می‌کنید علایم آن را دارید، یادگیری در مورد آن برایتان مفید خواهد بود.
چرا برخی صحنه‌ها را قبلا دیده ایم؟
تاریخ درج: 1397/3/12
  آشنا پنداری یا دژاوو نامی است که برای دیدن صحنه‌های تکراری بر روی آن گذاشته اند اما سوال اصلی اینجاست که چگونه این اتفاق بروز می دهد.   آشنا پنداری یا دژاوو نامی است که برای دیدن صحنه‌های تکراری بر روی آن گذاشته اند.
علت افسردگی در شب و درمان آن
تاریخ درج: 1397/3/10
افسردگی در شب یک اختلال خلقی است که مشکلاتی از قبیل بی خوابی ، نا امید و پوچی را به همراه خود دارد و با رعایت چند نکته میتوان آن را درمان کرد.
نزدیک به یک میلیارد نفر در جهان به آپنه خواب مبتلا هستند
تاریخ درج: 1397/3/7
به گفته محققان رقم ابتلا به آپنه خواب در جهان نزدیک به ۱۰ برابر بیش از برآوردهای پیشین است.
چند راهکار مناسب برای افزایش پشتکار کودکان
تاریخ درج: 1397/3/6
این روزها اکثر پدر و مادرها به دنبال پروررش فرزندانی باهوش هستند. اما برای موفق شدن هوش به تنهایی کافی نیست.
علت بلوغ زودرس در دختران و پسران چیست؟
تاریخ درج: 1397/3/5
بلوغ زودرس یکی از اختلالات دوران کودکی است که درصد زیادی از کودکان و والدین آنها را درگیر خود می‌کند و به دو نوع مرکزی و محیطی تقسیم می‌شود. علت بلوغ زودرس بسیار گسترده است اما از جمله دلایل آن می‌توان به ژنتیک، قومیت، چاقی و مواد شیمیایی اشاره کرد.
“نه” بگویید تا بالغ به نظر برسید
تاریخ درج: 1397/3/2
برای حفاظت و مراقبت از خودمان در مقابل شرایط متفاوت، تصمیم درست بگیریم و با عاقبت اندیشی مناسب، به راحتی “نه” بگوییم.
روان‌پریشی، از علایم تا درمان
تاریخ درج: 1397/2/31
روان پریشی به ‌معنای مخدوش شدن رابطه‌ ما با واقعیت است و نوعی اختلال روانی بسیار جدی محسوب می‌شود.    
افراد روان پریش دچار توهم و ادراکات اشتباه هستند. در واقع، روان پریشی نوعی تجربه‌ حسی است که در اثر فقدان محرک‌های حقیقی به‌ وقوع می‌پیوندد.
نشانه هایی که ثابت می کند از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستید
تاریخ درج: 1397/2/30
وقتی صحبت از هوش هیجانی می شود چیزهای مختلف زیادی به ذهن هر یک از ما خطور می کند و بسیاری از ما اطلاعات دقیقی درباره ی آن نداریم. علت این مسأله آن است که تعریف دقیقی از هوش هیجانی وجود ندارد. با این حال، در مجموع هوش هیجانی به توانایی ما در شناخت، اذعان و مدیریت احساسات خود مربوط می شود و نشانه هایی وجود دارد که میزان هوش هیجانی ما را تعیین می کند.
بهترین روش ایجاد خلاقیت در کودکان
تاریخ درج: 1397/2/29
یکی از ویژگی های ممتاز تفکر انسان ،آفرینندگی یا خلاقیت است.خلاقیت یک توانایی ذاتی ، اکتسابی است . اینکه فردی فعال باشد به ژنتیک و اطلاعات وراثتی او بستگی دارد. باید در نظر داشته باشید که اگر کودکی دارید که از لحاظ ذهنی خلاق هست شما می توانید خلاقیت او را تا حد زیادی بهبود ببخشید.
چرا گاهی اوقات از ترسیدن لذت می‌بریم؟
تاریخ درج: 1397/2/27
بسیاری از مردم برای تجربه ی احساس ترس فیلم های ترسناک تماشا می کنند و علاقه ی زیادی به این ژانر دارند؛ علیرغم آنکه این فیلم ها ضربان قلب مان را بالا می برند و حتی گاهی باعث می شوند فریادی از وحشت سر می دهیم. فروش چند صد میلیون دلاری فیلم های ژانر وحشت در سال ۲۰۱۷ این مسأله را اثبات می کند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا مردم دوست دارند ترس زیادی را تجربه کنند؟
آثار مخرب طلاق بر روی کودکان؛ درست رفتار کنیم.
تاریخ درج: 1397/2/26
طلاق یک از پیامدهای ناگوار و تلخ زندگی است که طبعا برای گروهی کثیری از انسانها اجتناب ناپذیر می باشد. اگر چه در این پروسه جدایی والدین بعضا کمک می کند تا آینده ای دگرگون داشته باشند اما متاسفانه اغلب فرزندان در این راه صدمه دیده و حتی خود را مقصر و محکوم می بینند. بهمین خاطر در اینجا بطور اختصار به این موضوع اشاره شده و سعی داریم تا با بازنگری آن دریابیم که چگونه والدین می توانند علی رغم جدایی شان کمک حال فرزندان خود باشند قبل از اینکه فرزندان دچار صدمات جدی روحی و روانی گردند.
این بیماری از آدم‌ها “مجسمه” می‌سازد!
تاریخ درج: 1397/2/24
یک متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: پارکینسون موجب کندی حرکات بدن شده و تا آنجا پیش می‌رود که فرد در اواخر بیماری عملا تبدیل به یک مجسمه می‌شود.
تنبیه بدنی چیست؟
تاریخ درج: 1397/2/23
همه ما مواردی از تنبیه بدنی را تجربه یا مشاهده کرده ایم. این امر هرچند ناراحت کننده است اما غیرمعمول نیست و بسیاری از والدین، معلمان و مربیان از آن استفاده می کنند. پایان دادن به تنبیه بدنی یک وظیفه اخلاقی است تا زمینه های رشد کودکان سالم و مستقل فراهم آید.
استرس چه بلایی سرتان می‌آورد؟
تاریخ درج: 1397/2/22
قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا می‌تواند بر روی بدن شما اثرات قابل ملاحظه‌ای بگذارد، می‌تواند سیستم ایمنی‌تان را ضعیف کند، موجب افزایش سایزتان شود، پوستتان سریع‌تر پیر شود، فشارخونتان را بالا ببرد و حافظه‌تان ضعیف شود. در این مطلب به این موارد بیشتر پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.
با خوردن شکلات تلخ کام زندگی‌تان را شیرین کنید!
تاریخ درج: 1397/2/20
طبق دو مطالعه‌ای که در اخیراً در نشست سالانه‌ی بیولوژی تجربی سال ۲۰۱۸ در سن‌دیگو ارائه شد، مصرف شکلات تلخ با حداقل ۷۰ درصد کاکائوی خالص، اثر مثبتی بر سطح استرس، التهاب، خلق و خو، حافظه و ایمنی بدن دارد.
چرا کودک لجبازی می کند؟
تاریخ درج: 1397/2/19
بسیاری از والدین از مهمانی رفتن می ترسند، چرا که کودکشان مدام به وسایل مختلف دست می زند، کارهای خطرناک می کند و رفتار های بد انجام می دهد، حتی با اینکه می داند رفتارش زشت است و بعدا تنبیه خواهد شد ولی بازهم کار خودش را می کند!!! با کودک لجبازتان چه باید بکنید ؟ واقعا چه رفتار و راهکاری برای این کودکان لجباز باید به کار گرفت؟ تنبیه شان کنیم؟ یا با آن ها صحبت کنیم؟ در این مطلب بهترین راهکار برای این کودکان را برای شما شرح خواهیم داد.
کودک خود را چگونه تنبیه کنید؟
تاریخ درج: 1397/2/17
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: تنبیه بدنی، فریاد زدن سرکودک، تهدید کردن و … بدرفتاری محسوب می شود، و اثرات مخربی در دوران کودکی و حتی بزرگسالی دارد به طور مثال باعث ایجاد اضطراب و مشکلات رفتاری در کودک می شود.
بررسی رابطه میان حرکات چشم و شخصیت با استفاده از هوش مصنوعی
تاریخ درج: 1397/2/16
دانشمندان استرالیایی، در بررسی جدید خود توانستند با استفاده از هوش مصنوعی، روابط میان حرکات چشم و شخصیت افراد را پیش‌بینی کنند.
درمان افراد وسواسی چگونه است؟
تاریخ درج: 1397/2/15
اختلال وسواس نوعی بیماری روانی است که باعث ایجاد افکار تکرار شوندۀ ناخواسته در اشخاص می شود. در این حالت برای رهایی از این‌گونه افکار، فرد مبتلا، عملی را چندین بار انجام می دهد.
لکنت زبان و راه‌کارهای بهبود آن را می‌شناسید؟
تاریخ درج: 1397/2/10
کودک دچار اختلال لکنت زبان معمولاً کمتر از همسالانش حرف می‌زند. در نتیجه ممکن است توانایی‌هایش نادیده گرفته شده و دچار مشکلات روحی و روانی شود. 
اشتباهاتی که باعث تشدید افسردگی می‌شود
تاریخ درج: 1397/2/8
جتناب از برقراری روابط اجتماعی الگوی شایعی در ابتلا به افسردگی است. بعضی‌ها فعالیت‌هایی را که معمولا از آنها لذت می‌برند، کنار می‌گذارند و از دنیا می‌بُرند. برخی دیگر به دخانیات، الکل و هله‌هوله‌ها روی می‌آورند تا درد و ناراحتیِ خود را پنهان کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم کدام اشتباهات شما باعث تشدید افسردگی می‌شود.
با فرزندان خجالتی خود چه کنیم؟
تاریخ درج: 1397/2/6
رواقع اگر نوجوان از خودباوری و عزت نفس مطلوبی برخوردار باشد از موقعیت و کارآمدی بالاتری نیز برخوردار بوده و از آسیب های روانی و اجتماعی مصون خواهد ماند… باید گفت اعتماد به نفس از دوران کودکی، توسط والدین و اطرافیان شکل می گیرد. به عنوان نمونه اگر کودکی در محیطی پر از ترس بزرگ شود، یاد می گیرد که بترسد یا اگر در محیط پر از تشویق بزرگ شود، به خوبی می آموزد که اعتماد کند. درواقع عزت نفس کودکان به نوع نگرش و رفتاری که دیگران نسبت به او دارند، برمی گردد و رفتارهایی مانند طرد، عدم محبت، عدم توجه، غفلت، جدی نگرفتن، توجه به نکات منفی، گوش ندادن، عدم احترام، تحقیر، تمسخر، سرزنش، تهدید، مقایسه، انتظار بیش از حد و بد رفتاری با کودک باعث کاهش عزت نفس او در همه مراحل رشد به ویژه دوران نوجوانی می شود. از طرف دیگر رفتارهایی چون پذیرش، احترام، محبت، توجه، جدی گرفتن، احساس تعلق، تشویق، حمایت، تحسین، احساس ایمنی و انتظارات مناسب، افزایش عزت نفس در کودکان و نوجوانان را به همراه دارد.
عادات تغذیه‌ای که اضطراب را کاهش می‌دهند
تاریخ درج: 1397/2/5
اضطراب یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامت روان است و تقریبا احتمال ابتلای تمامی افراد به آن وجود دارد.
حسادت در کودکان و ۱۰ راه برای از بین بردن آن
تاریخ درج: 1397/2/3
حسادت احساسی است که می‌تواند آرام آرام وارد زندگی کودک‌تان شود. حسادت در کودکان نسبت به دوستان، خواهر و برادر یا هم‌کلاسی‌ها شکل می‌گیرد. مثلا خیلی ساده وقتی دوستش دوچرخه‌ی جدیدی می‌خرد ممکن است موتور حسادت روشن بشود.
چه چیز موجب اختلال شخصیتی ضداجتماعی می‌شود
تاریخ درج: 1397/2/2
علت ایجاد اختلال شخصیتی ضداجتماعی یا ASP ناشناخته است. این مشکل نیز مثل بسیاری مشکلات ذهنی دیگر، می‌تواند ریشه ژنتیکی و ارثی داشته باشد. اما داشتن یک زندگی خانوادگی ناکارآمد هم می‌تواند احتمال بروز اختلال شخصیتی ضداجتماعی را افزایش دهد. بنابراین بااینکه اختلال شخصیتی ضداجتماعی ریشه ارثی دارد ولی عوامل محیطی هم می‌تواند به ایجاد و پیشرفت آن کمک کند.
سندروم عاشق زباله را بشناسید
تاریخ درج: 1397/2/1
سندروم مسی یا جمع‌آوری زباله که در ایران به آن سندروم عاشق زباله می‌گویند،‌ نوعی اختلال است که فرد مبتلا دوست ندارد هیچ‌چیز را دور بیندازد و همه چیز را جمع‌آوری می‌کند.
راه‌های علمی برای درمان «کودکان پرخاشگر »
تاریخ درج: 1397/1/27
یک فوق تخصص روانپزشکی کودکان با اشاره به این که کودکان نیز در شرایطی پرخاشگر می‌شوند، در مورد علل پرخاشگری و راه حل درمان آنان توضیحاتی ارائه کرد.
دستگاه‌های دیجیتال عامل اختلال چرخه خواب
تاریخ درج: 1397/1/26
محققان استرالیایی هشدار دادند که استفاده از دستگاه‌های دیجیتال در شب بر عادت‌های خواب کودکان و آسیب رساندن به سلامت روان آنها تاثیر می‌گذارد.
علل و نشانه‌های راه رفتن و حرف زدن در خواب
تاریخ درج: 1397/1/23
منظور از «پاراسومنیا» پدیده‌های حرکتی، کلامی یا تجربی است که با خواب فرد در ارتباط است. بسیاری از افراد حداقل یکی از اختلالات پاراسومنیا را در طی عمرشان تجربه کرده‌اند و یا در اطرافشان افرادی را می‌شناسند که از این اختلالات رنج می‌برند.
علائم افسردگی خفیف
تاریخ درج: 1397/1/16
شخیص افسردگی خفیف کار چندان ساده‌ای نیست چرا که بسیاری از علائم آن می‌تواند شبیه به واکنش‌های احساسی عادی و معمول به نظر برسد.
آیا افراد تحصیل کرده افسرده تر هستند؟
تاریخ درج: 1397/1/15
ژوهشگران دانشگاه تگزاس در مطالعات اخیر خود دریافتند که شیوع افسردگی و اضطراب در افراد دارای تحصیلات عالی بیشتر بوده و در این میان زنان آسیب‌پذیرتر بوده و به نسبت مردان بیشتر در معرض افسردگی و اضطراب قرار دارند.
افسردگی نوجوانتان را درمان کنید
تاریخ درج: 1397/1/14
افسردگی در نوجوانان موضوع است که امروزه تا حد زیادی مشاهده می‌شود. خوب است که والدین درباره علائم، دلایل و راه حل‌های مناسب برای حل مشکلات نوجوانان در زمان اضطراب اطلاعات کافی را داشته باشند.
مغز ما کدام را باور می‌کند؟ تصاویر واقعی یا ساختگی
تاریخ درج: 1396/12/19
مغز ما به غیرقابل اعتماد بودن بدنام است. این عضو بدن ما تمایل دارد تمام جاهای خالی را پر کرده و اطلاعات را به‌صورت هوشمندانه‌ای بسته‌بندی و انبار کند. از تعصبات شناختی و ایجاد خاطرات گرفته تا شنیدن صداهایی که وجود ندارند، مغز ما کارهای زیادی می‌کند که می‌توان آن‌را غیرقابل ‌اعتماد دانست. ما می‌دانیم که همه‌ی ما نقاط کوری در میدان دید خود داریم و مغز ما، بر اساس سرنخ‌های بصری موجود در محیط، آن نقاط کور را با چیزی که فکر می‌کند در آنجا قرار دارد، پُر می‌کند. اکنون مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که ما به این اطلاعات ساختگی توسط مغز، بیشتر از اطلاعات واقعی اعتماد داریم. محققان دانشگاه اوسنابروک آلمان، اظهار داشتند که وقتی دو تصویر مشابه وجود داشته باشد که یکی از آن‌ها توسط مغز ما با سرنخ‌های محیطی ایجاد شده باشد و دیگری عکس واقعی آن محیط باشد، تمایل ما بیشتر به تصویر ساخته‌ی مغز خودمان است.
هر آنچه باید در مورد بیماری دو قطبی بدانید
تاریخ درج: 1396/12/16
ختلال دو قطبی نام بیماری است که در آن، فرد دچار نوسانات خلقی شدید می شود. نام ذیگر بیماری دو قطبی افسردگی شیدائی می باشد. نوسانات ناشی از اختلال دو قطبی معمولا ماه ها طول می کشند و زندگی روزمره افراد را دچار مشکل می کنند.
درمان اضطراب و اختلال‌های خواب با پتوهای سنگین
تاریخ درج: 1396/12/13
میلیون‌ها نفر سراسر دنیا غالب اوقات به اضطراب و بی‌خوابی‌های شبانه مبتلا می‌شوند و این اختلال‌ها از کیفیت زندگی‌شان می‌کاهد. اما بنابه گفته محققان سوئدی این مشکلات را می‌توان با پتوهای سنگین حل کرد. این نوع پتوها در گذشته برای آرام نگهداشتن کودکان مبتلا به اختلال‌های رشد استفاده می‌شد اما اخیرا شرکت‌های تولیدکننده پتو، پتوهای سنگین برای بزرگسالان نیز وارد بازار کرده‌اند.
تاثیر تولد زودرس بر مهارت‌های گفتاری در کودکان
تاریخ درج: 1396/10/27
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد تولد زودرس بر مهارت‌های گفتاری در کودکان تاثیر می‌گذارد. به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، گروهی از کارشناسان آمریکایی اظهار داشتند: نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می‌آیند، ممکن است در سال‌های نخست کودکی به لحاظ توانایی‌های گفتاری و سخن گفتن ضعیف‌تر باشند.
استرس چگونه ما را بیمار می‌کند؟
تاریخ درج: 1396/10/25
استرس روانی یک عامل خطرآفرین شناخته شده برای ابتلا به بیماری محسوب می‌شود اما این عامل چگونه ما را بیمار می‌کند؟ مطالعه‌ای جدید نتایج جالب توجه‌ای را در این زمینه ارائه کرده است.
درمان افسردگی در کودکی زمینه ساز سلامت روان در بزرگسال
تاریخ درج: 1396/10/19
افسردگی را بسیاری از مردم، بیماری بزرگسالان تصور می کنند در حالی که شدت آن در میان کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است و بی توجهی به آن می تواند عواقب ناخوشایندی چون اختلال خلقی را در بزرگسالی رقم بزند. اگرچه در سایه تلاش های ترویجی مراکز علمی و دانشگاهی توجه به بیماری های روانی روز به روز در حال گسترش بوده اما همچنان به این نوع از بیماری ها در حد انتظار توجه نشده یا به اندازه کافی در جامعه نهادینه نشده است.
کودکانی که زود پیر می شوند !
تاریخ درج: 1396/10/18
پژوهش های جدید دانشمندان نشان می دهد کمبود خواب در کودکان موجب کاهش اندازه تلومرهای کروموزوم آن ها شده و این موضوع پیری زودرس را در پی خواهد داشت. توصیه می شود در یک شبانه روز کودکان بین ۹ تا ۱۱ ساعت خواب داشته باشند. یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد شب بیداری و کمبود خواب تنها سبب بد اخلاقی و بروز کج خلقی در کودکان نشده و این موضوع می تواند موجب پیری زودرس و تسریع روند پیر شدن سلول های کودکان شود.
افراد سمی را بشناسید و از آنها دوری کنید
تاریخ درج: 1396/10/17
آدم‌های سمّی چه نشانه‌های دارند؟ از کجا بدانید که با یک فرد سمّی معاشرت می‌کنید؟ و اگر اینطور است، بایدها و نبایدها در این خصوص کدامند؟ به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، آدم‌های سمّی چه نشانه‌های دارند؟ از کجا بدانید که با یک فرد سمّی معاشرت می‌کنید؟ و اگر اینطور است، بایدها و نبایدها در این خصوص کدامند؟ سروکار داشتن با افراد سمّی اجتناب‌ناپذیر است. آدم‌های سمّی همه جا حضور دارند. آنها نه‌ تنها زندگی‌تان را نابود می‌کنند و جلوی پیشرفت شما را می‌گیرند، بلکه می‌توانند شما را تا سطح خودشان پایین بیاورند و شما را نیز به یک فرد سمّی تبدیل کنند. همانقدر که سم‌زدایی از بدن با خودش افزایش بهره‌وری در نتیجه‌ی سلامت جسمانی را به همراه دارد، با بیرون‌ کردن این افراد از زندگی‌تان آرامش‌ خاطر هم نصیب‌تان خواهد کرد. خوشبختانه راه‌هایی برای مقابله با این افراد وجود دارد. هدف این مقاله آگاهی‌ رساندن درباره‌ی شناسایی این افراد، چگونگی برخورد با آنها و به حداقل رساندن آسیب آنها است.
شناسایی مدارهای مغزی رفتارهای لذت جویانه‌ی مغز
تاریخ درج: 1396/10/17
مدتها است که دانشمندان بر این باورند «آمیگدال مرکزی» که ساختاری در عمق مغز است، با احساس ترس و واکنش به رخ‌دادهای ناخوشایند، مرتبط است. گروهی از عصب‌شناسان دانشگاه ام‌آی‌تی، مداری را در این ساختار کشف کرده‌اند که به رخ‌دادهای پاداشی واکنش می‌دهد. در مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام گرفت، فعال کردن این مدار با محرک‌های معین باعث شد، تا حیوان محرک بیشتری را طلب کند. همچنین این محققان مدار کنترل‌کننده‌ی واکنش‌ها به اتفاقات ترسناک را نیز پیدا کر‌ده‌اند، اما بیشتر نورون‌ها در آمیگدال مرکزی در مدار پاداش درگیر هستند. «سوسومو تانگاوا»، استاد بیولوژی و عصب‌شناسی موسسه‌ی یادگیری و حافظه‌ی پیکاور و مدیر مرکز ژنتیک مدار عصبی RIKEN-MIT در موسسه‌ی پکاور می‌گوید: «تعجب‌برانگیز است که زیرمجموعه‌های ارتقای رفتار مثبت، بسیار فراوان هستند؛ چرا برخلاف چیزی است که بسیاری از افراد این حوزه فکر می‌کردند.» تانگاوا نویسنده‌ی ارشد این مقاله است که در ۲۲ مارس ۲۰۱۷ در مجله‌ی نورون چاپ شده است. نویسندگان رهبر این مقاله جاشوا کیم و ژانیو ژانگ دانشجویان ارشد هستند.
دلایلی که نشان می دهد بهانه گیری های کودکان بد نیست !
تاریخ درج: 1396/10/16
باور کنید یا نه، کج خلقی‌ها و ناسازگاری‌های کودک نوپای شما، بخش مهمی از سلامت روحی و روانی او هستند. بهانه گیری‌های کودکانه، یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های زندگی هر پدر و مادریست. وقتی کودک‌ می‌خندد و راحت است، ما احساس می‌کنیم والدین خوبی هستیم اما وقتی داد می‌زند، پا می‌کوبد و ناسازگاری می‌کند، ما احساس آشفتگی و نگرانی می‌کنیم و فکر می‌کنیم حتما چیزی ایراد دارد.
بی‌زاری از مَلَچ مُلوچ اطرافیان؛ میسوفونیا
تاریخ درج: 1396/10/13
صدای جویدن، هورت کشیدن و ملچ ملوچ، برای بسیاری آزاردهنده است، اما این صداهای ساده برای افراد مبتلا به «میسوفونیا» می‌تواند به منزله‌ی ترس و خشم شدید باشد. میسوفونیا شاید نوعی واکنش شدید به‌نظر برسد، اما فرد مبتلا به آن قادر به شنیدن صداهای اصلی نیست؛ مثل زمزمه کردن یا جویدن به روشی که بیشتر افراد انجام می‌دهند.
مراقب باشید سرطان روان نگیرید
تاریخ درج: 1396/10/7
حسادت اگرچه همیشه صفت نکوهیده‌ای است اما وقتی شدید شود به اختلال روانی تبدیل شده و می‌تواند پیامدهای خطرناکی داشته باشد. روانپزشکان با تاکید بر اینکه حسادت زن و مرد نمی‌شناسد و بنابراین هم زنان و هم مردان می‌توانند این صفت ناپسند را داشته باشند اظهار می‌کنند حسادت بیمارگونه نشانه‌ای از اختلال روانی شدیدتر است در حالی که در به طور معمول حسودی کردن در سطح عادی ممکن است در همه افراد مشاهده شود.
سه روش برای کاهش استرس
تاریخ درج: 1396/10/6
داشتن “استرس خوب” باعث هوشیاری فرد شده و به طور مثال موجب می‌شود فرد هنگام عبور از خیابان دقت بیشتری داشته باشد. در واقع وجود این نوع از استرس بدن را وارد وضعیت “خودمحافظتی” می‌کند.
افسردگی چگونه به مغز آسیب می‌زند؟
تاریخ درج: 1396/10/6
اختلال افسردگی ماژور (MDD) یک بیماری روانپزشکی شایع و یکی از دلایل عمده ناتوانی در جهان محسوب می شود. بین ۲۰ تا ۲۵ درصد بزرگسالان ممکن است حداقل یک بار در برهه ای از زندگی خود افسردگی ماژور را تجربه کنند. کودکان، نوجوانان و سالمندان نیز می توانند از این شرایط رنج ببرند.
تیپ های شخصیتی و استرس
تاریخ درج: 1396/10/4
تا حد امکان از عوامل تحریک‌کننده در محیط خانه و اگر امکان‌پذیر است، عوامل تحریک‌کننده در محیط کار بکاهید و خطراتی را که سلامت جسمی شما را تهدید می‌کنند، کاهش دهید. به طور کلی استرس نتیجه نیاز ما به سازگاری فیزیکی، ذهنی و احساسی در مقابل یک تغییر است. استرس تا حدی می‌تواند مفید باشد؛ چرا که به زندگی جذابیت و تحرک می‌بخشد و ما را روی پای خودمان نگه می‌دارد. از طرفی، امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که استرس جزئی جداناپذیر از زندگی ماست.
چرا شکست عاطفی برای بعضی سخت تر است؟
تاریخ درج: 1396/9/21
دو روان‌شناس در دانشگاه استنفورد، لُرن هاو و کارول دوئک، مشغول پژوهشی دربارۀ این موضوع هستند که چرا برخی افراد در بندِ گذشتۀ عشقی‌شان باقی می‌مانند، درحالی‌که برخی دیگر ظاهراً با کمترین دشواری، زندگی خود را پس از شکست رابطه ادامه می‌دهند. آنها در خلال پژوهش شان، صدها داستان شخصی دربارۀ قطع روابط را بررسی کردند. هاو و دوئک از افراد‌ خواستند تا دربارۀ زمانی حرف بزنند که در رابطه‌ای عشقی، طرد شدند و سپس در مورد این سؤال بنویسند: از این طردشدن چه چیز دستگیرتان شد؟ «چه مشکلی پیش آمد؟» این سؤالی است که معمولاً افراد پس از یک قطع ‌رابطۀ تلخ به آن دچار می‌شوند. افراد زمانی که سعی می‌کنند پاسخ این سؤال را بیابند، معمولاً داستان‌های جدیدی دربارۀ رابطۀ خود خلق می‌کنند. همچنین وقایع منجر به قطع رابطه را تحلیل کرده و با استفاده از آن‌ها، روایتی منسجم می‌سازند. در برخی مواقع، این داستان‌سرایی می‌تواند مثبت باشد و به افراد کمک کند تا موارد تلخ اتفاق‌افتاده را معنادار کنند و با آن‌ها کنار بیایند. اما گاهی اوقات هم فرایند داستان‌سرایی می‌تواند منفی باشد و به‌جای تسکین درد، آن را شدیدتر کند.
افسردگی‌ های زنانه را بیش‌تر بشناسیم
تاریخ درج: 1396/9/18
یک متخصص روان‌شناسی عمومی گفت: زنان ممکن است در سه دوران قاعدگی، پس از زایمان و یائسگی دچار افسردگی شوند. پیشگیری و درمان این افسردگی‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد؛ عواملی که گاه ریشه در فرهنگ جامعه و گاه ریشه در حمایت‌نکردن اطرافیان دارد.
راهکارهایی برای تقویت تمرکز
تاریخ درج: 1396/9/18
وجود عوامل و فاکتورهای مختلف در محیط پرامون و کار باعث می‌شود تمرکز و توجه به کاری که مشغول انجام آن هستیم سخت شود.
چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟
تاریخ درج: 1396/8/25
 پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان یکی از وظایف و مسئولیت‌‌های والدین است که متاسفانه اکثر آنها از صحبت در این رابطه با کودکان خود هراس دارند و یا شانه خاله می‌کنند. پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان یکی از وظایف و مسئولیت‌‌های والدین است که متاسفانه اکثر آنها از صحبت در این رابطه با کودکان خود هراس دارند و یا شانه خاله می‌کنند. اغلب خانواده‌ها وقتی می‌خواهند به سوالات فرزند خود در رابطه با بلوغ و یا اینکه بچه چگونه به دنیا می‌‌آید پاسخ دهند احساس می‌کنند که زبانشان بند آمده است و یا ناشی و بی تجربه هستند. اما از موضوع نباید فرار کرد و سعی نکنید که موضوع را عوض کنید. والدین با جواب دادن به سوالات جنسی کودکان خود متناسب با سن او میتوانند به پرورش احساسات سالم جنسی کودک کمک کنند.
مبتلایان چهره‌کوری فاقد رابطی مغزی هستند.
تاریخ درج: 1396/8/24
برای برخی تشخیص چهره‌ها در جمع سخت است. دلیل آن اکنون مشخص شده که افراد دارای اشکال در تشخیص چهره احتمالا فاقد رابطی در اتصالات مغزی هستند. این کشف می‌تواند باعث تشخیص کودکان دارای این اشکال شود تا بتوان به آن‌ها روش‌های جدید تشخیص چهره آموزش داده شود.
۱۰ راه برای کمک به کسی که قصد خودکشی دارد
تاریخ درج: 1396/8/17
چند روز از خودکشی دردناک دو دانش‌آموز دختر دبیرستانی در اصفهان و یک دانشجوی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی می‌گذرد. فیلم لحظات منتهی به خودکشی دو دختر نوجوان نیز در موبایل‌ها دست به دست می‌شود. احتمالا باز هم خودکشی رخ خواهد داد؛ خودکشی‌هایی که شاید از آنها با خبر شویم، شاید نه.
تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان
تاریخ درج: 1396/8/8
گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد.
فعالیت هنری باعث ایجاد شادی در مغز می شود
تاریخ درج: 1396/3/31
یافته های یک مطالعه جدید نشان می دهد فعالیت هنری مسیر پاداش دهی در مغز را برای تولید احساسات شادی بخش تحریک می کند؛ اما حتی خط خطی کردن کاغذ و نقاشی بدون مهارت هم در این زمینه موثر است. 
افسردگی و اضطراب دو روی یک سکه هستند
تاریخ درج: 1396/3/28
من روزی را که در دفتر روانشپزشکم نشسته بودم را به خوبی به یاد دارم. به اوگفتم من مضطرب هستم به طوری که احساس می کنم وجودم از بدنم جدا شده وبالای اون شناوره و نمی تونم به سره جام برگردم. این منو به شدت میترسونه و متوجه نمی شم که چه اتفاقی داره برام می افته. دکترم توضیح داد که این جدایی بین وجود و بدن که احساسش می کنم بخشی از اضطراب است....
خطر زوال عقل در صورت افت ناگهانی فشار خون
تاریخ درج: 1396/3/28
به گزارش سایک نیوز به نقل از خبرگزاری فارس, میان سالانی که به علت افت فشار موقت در هنگام برخاستن دچار سرگیجه می‌شوند، با خطر زوال عقل در دو دهه بعدی زندگی‌شان روبه‌رو هستند. 
تب روانی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
تاریخ درج: 1396/3/28

به گزارش سایک نیوز به نقل از مجله سلامت, مطالعه‌ای جدید نگاهی دقیق‌تر به پدیده‌ای انداخته که اغلب به اشتباه تشخیص داده می‌شود: تب روانی، بیماری روان‌تنی است که در اثر رویدادهای هیجانی یا استرس مزمن ایجاد شده و موجب بالا رفتن دمای بدن می‌شود.

بهبود حافظه انسان با تحریک مغزی
تاریخ درج: 1396/3/23
به گزارش سایک نیوز به نقل از رکنا, دانشمندان عصب‌شناس امپریال کالج لندن، به‌تازگی دریافته‌اند که تحریک الکتریکی مغز و ایجاد هماهنگی بین دو قسمتی از آن که در حافظه‌ ی انسان نقش دارند، باعث بهبود حافظه می‌شود. 
هرچیز که باید در مورد اختلال استرس پس از سانحه بدانید
تاریخ درج: 1396/3/20
اختلال استرس پس از سانحه اختلالی است که در برخی از افراد پس از تجربه حوادث شوک آور, ترسناک و خطرناک اتفاق می افتد. 
چهار خطایی که در تفسیر زبان بدن مرتکب می‌شویم
تاریخ درج: 1396/3/20

به گزارش سایک نیوز به نقل از سایت سپیده دانایی ,یکی از اشتباهات رایج ما این است که معتقدیم زبان بدن یا ارتباط غیر کلامی یک “زبان واقعی” است، یعنی نشانه‌های غیر کلامی بروز داده شده معانی و تعاریف روشن و مشخصی دارند. این موضوع بسیار پیچیده‌تر از این حرف هاست. در ادامه به چهار خطای رایج اشاره می‌شود که افراد در تعبیر و تفسیر زبان بدن دیگران مرتکب می‌شوند. 

تنهایی منجر به بروز بیخوابی می شود
تاریخ درج: 1396/3/16
تنهایی منجر به بیخوابی شبانه می شود طبق گزارش جدید محققان بریتانیایی، تنهایی خواب را از چشمان شما می گیرد. 
چگونه از شکست درس بگیریم.
تاریخ درج: 1396/3/11
همه افراد شکست را در برهه ای از زندگی تجربه می کنند و واکنش های مختلفی در قبال آن دارند، اما اگر شکست یک فرآیند مهم برای یادگیری بیشتر تلقی شود، می تواند به نگرش رشد در افراد بیانجامد. 
چگونه با جدایی عاطفی کنار بیاییم؟
تاریخ درج: 1396/3/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از سلامت نیوز ، مقاله‌ها و پژوهش‌های زیادی در مورد این‌که نویسندگی چطور به شما کمک می‌کنند تا از نظر روانشناسی حال بهتری داشته باشید؛ وجود دارد. 
همدلی کردن با همسرمان را بیاموزیم
تاریخ درج: 1396/3/2
برای هر زوجی ممکن است این موقعیت پیش بیاید که درگیر بحران شغلی یا تحصیلی همسرش شود. گاهی افراد ناچارند برای ادامه تحصیل، ماموریت کاری یا هر دلیل دیگری مهاجرت کنند یا در یک برهه زمانی با هردلیلی مثل مشغله تحصیلی یا بحران شغلی و… با فشار روانی زیادی روبه‌رو شوند. در این شرایط ممکن است افراد دچار اضطراب و افسردگی شوند و حسابی به هم بریزند. 
چگونه با احساس طرد شدن کنار بیاییم؟
تاریخ درج: 1396/2/24
کم‌تر آدمی ممکن است ادعا کند در زندگی‌اش طردشدن را تجربه نکرده است. احساس طرد به معنای تأیید‌نشدن و ازدست‌دادن پذیرش فردی است که ما را طرد کرده است. 
با فردی کنترلگر در ارتباط هستید؟ بخوانید
تاریخ درج: 1396/2/20
به گزارش سایک نیوز به نقل از جام جم، رفتارهای کنترل‌کننده در روابط کاری، خانوادگی و عاطفی باعث می‌شود روابط تیره و تار شده و هر دو طرف از این موضوع آسیب می‌بینند. 
کتاب خوان ها رفتار اجتماعی مثبت تری دارند
تاریخ درج: 1396/2/20
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، یک مطالعه نشان می دهد افرادی که مرتب کتاب می خوانند، مهربان تر بوده و درک بیشتری نسبت به احساسات دیگران دارند. 
آیا گریه کردن مفید است؟
تاریخ درج: 1396/2/17
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، گریه کردن یک رفتار معمول در انسان‌هاست و از احساسات مختلف ناشی می‌شود، اما گریه چه فوایدی دارد؟ 
برای کاهش اضطراب در ایام امتحانات ورزش کنید
تاریخ درج: 1396/2/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، پژوهشگران بر این باورند که ورزش نکردن در زمان امتحانات یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات دانش‌آموزان و دانشجویان است. 
چرا مغز دو نیمکره دارد؟
تاریخ درج: 1396/2/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، مغز انسان شامل دو نیمکره است و دانشمندان سال‌ها در مورد علت این تقسیم‌بندی مغزی پژوهش کرده‌اند. آنان دریافتند دو قسمتی بودن مغز منافع خاص بی‌شماری برای انسان دارد. 
دانشمندان می توانند محتوای خواب هایتان را پیش بینی کنند
تاریخ درج: 1396/2/3
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، گروهی از پژوهشگران ادعا می‌کنند که الگویی در فعالیت مغزی یافته اند که می‌تواند برای پیش‌بینی محتوای خواب افراد استفاده شود. 
مصرف محصولات لبنی کم چرب در پیشگیری از افسردگی موثر است
تاریخ درج: 1396/1/28
به گزارش سایک نیوز به نقل از مهر، تیمی از پژوهشگران ژاپنی و چینی عنوان کرده اند افرادی که یک تا چهار وعده محصولات لبنی کم چرب در هفته مصرف می کنند کمتر دچار افسردگی می شوند. 
از گفتن این جملات به فرد افسرده پرهیز کنید
تاریخ درج: 1396/1/20
زمانی که شما به فردی که ناراحت و افسرده است می گویید فراموش کن و خوش باش، در واقع ناراحتی او را نادیده گرفته اید.
تنبیه کلامی سم تربیت فرزندان
تاریخ درج: 1396/1/16

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، بهترین تنبیه، در قبال خطاهای عمدی کودک، تنبیه رفتاری است که از طریق محرومیت به وجود می‌آید، اما معمولا والدین تنبیه کلامی که ساده‌ترین و اشتباه ترین راه است را انتخاب می‌کنند.

بعد از شكست عاطفى حالت بى حسى دارم...
تاریخ درج: 1396/1/15

سئوال و شكايت مراجع:

بعد از شكست عاطفى حالت بى حسى دارم هيچ چيز برايم مهم نيست. حتى ....( فرد قبلى ) هم برايم مهم نيست. در حالت خوبيم نه؟؟

پاسخ: 
وقتى دستمان مي سوزد...
مراقب رفتارهای پرخطر فرزندان باشیم
تاریخ درج: 1396/1/15
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، رفتارهای پرخطر فرزندان باید ازدوران کودکی پیشگیری شود در غیر این صورت می تواند عواقب بدی را برای فرد، خانواده و جامعه به همراه داشته باشد.
۵ باور غلط در مورد روان درمانی
تاریخ درج: 1396/1/7

این روزها مطالب و مباحث بسیاری در مورد روانشناسی و روان درمانی در رسانه های مختلف منتشر می شوند، در بسیاری از فیلم ها و سریال ها جلسات مشاوره و روان درمانی به تصویر کشیده می شوند، اما ممکن است خیلی هایشان موجب درک غلطی از این موضوعات در مخاطبانشان شوند.

روانشناس و مشاور خبره چه ویژگی هایی دارد؟
تاریخ درج: 1395/12/25

به گزارش سایک نیوز به نقل از سلامت آنلاین، دکتر کامران شیوندی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص ویژگی های روانشناس و مشاور خوب گفت: یک مشاور و روانشناس برای اینکه بتواند با مراجع خود ارتباط خوبی برقرار کند و فرآیند درمان به خوبی پیش برود، نیازمند داشتن مجموعه ای از دانش و تجربه بالاست که به راحتی به دست نمی آید. 


ناسزاگویی یا پرخاشگری منفعالانه! کدامیک آزاردهنده تر است؟
تاریخ درج: 1395/12/25
این موقعیت را در نظر بگیرید: برای جشن تولدم برنامه‌ریزی و همه را دعوت می‌کنم. دربارۀ تدارکات مهمانی مباحثه‌ای گروهی در فیس‌بوک به راه می‌اندازم. درحالی‌که ...
کتاب های مناسب برای کودکان کدامند؟
تاریخ درج: 1395/12/23
در بازار انبوه کتاب، همه کتاب ها برای کودکان مناسب نیست و از این رو دقت در انتخاب کتاب برای این گروه سنی لازم است.
چگونه ازدواج بدون شکست داشته باشیم؟
تاریخ درج: 1395/12/22
به گزارش سایک نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با لباس سفید عروسی رفتن و با لباس سفید برگشتن! این جمله ای است آشنا که از پدر و مادرهای دیروز زیاد شنیده می شد...
کنترل پرخوری عصبی
تاریخ درج: 1395/12/21
پرخوری عصبی یا هیجانی نوعی پناه آوردن به غذا، نه به دلیل گرسنگی، بلکه برای کسب آرامش است. به هنگام احساس خستگی، تنهایی، خشم، نا امیدی، افسردگی، عصبانیت و یا ناآرامی و استرس ...
۲۰ درصد کودکان ایرانی به اختلالات رفتاری مبتلا هستند
تاریخ درج: 1395/12/21
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، یک عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: اختلالات رفتاری یکی از بیماری های شایع در بین کودکان است و  ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان ایرانی دارای این نوع اختلالات هستند.
جدایی و سوگ
تاریخ درج: 1395/12/18
جدایی نوعی از تغییر است. تغییری که به همراه ازدست دادن ایجاد می شود و از دست دادن، مراحل قابل پیش بینی "سوگ" را ایجاد می کند.